Cinsiyet kimliği ve Biyolojik kimlik altındaki kavramlar?

• Okudukça bilmediğim bir çok kavram görüyorum ve kendimi anlamlandırmakta zorlanıyorum.

Ben temel olan şeyleri bildiğimden kafam karışabiliyor bazen.

Mesela;

1. Akışkan Cinsiyet

2. Transgender

3. Cinsiyetsiz olma durumu

4. Ve bunun gibi bir çok farklı kelime gördüm

ama kendimi neye göre anlamdıracağım konusu her gördüğüm yeni kelime ile kafamı karışıyor.

Amacım (bana göre) kendimi bir kalıba ya da onun gibi bir şeye sokmak değil ancak düşününce kendimde "bu neden böyle, bunu böyle yapıyorum ama neden" diye falan çok boşluk kalıyor ve o boşlukları nasıl dolduracağımı çözemiyorum.

Sizden naçizane istediğim (biraz saçma olabilir galiba ama) yukarıda sıraladığım gibi onlara benzer kavramları ufakta olsa açıklayabilir misiniz? Veyahut kelimelerin kendisini yazsanız da olur araştırmak istiyorum. ben nereden ve nasıl başlamam gerek bilemiyorum.

• non binary, gender fluid ve agender cinsiyet kimlikleri genel olarak transgender kimliğin çatısı altındadır.

NON BİNARY: ikili cinsiyet sistemine ait olmayan kişidir. yani kendini ne kadın olarak tanımlar ne de erkek.

GENDER FLUİD : (akışkan cinsiyetli) kendini iki cinsiyetede ait hissetme. Bugün kendini kadın olarak hissedip bir ay sonra kendini erkek hissedebilirsin.

AGENDER: (cinsiyetsiz olma durumu) kendini tüm cinsiyet kalıplarından sıyıran kişi.

cinsiyetin asıl merkezi beyindir. cinsel organların işlevi üreme kapasitesini ve şeklini belirlemektir. işte bu yüzden cinsiyet kavramı düşünüldüğü kadar basit değildir.

• Aslında sanılandan çok daha basit.

Toplumun genel olarak kabul ettiği kadın ve erkek kalıplarını benimseyip bunlar üzerine yeni tanımlamalar inşa etmeye çalışmamızdan dolayı içine düştüğümüz çıkmaz en büyük problem maalesef.

Bu kadın ve erkek olma kalıpları da malumunuz kadının saçı uzundur evde yemek yapar, erkek kaşlarını aldırmaz vb. türünden zırvalar.

Günümüzde hemen hemen bütün insanlar zaten yeri geldiğinde bu tanımlamaların dışına az da olsa çıkar ve çıkmıştır. Ama bizimki gibi toplumlarda bu daha yavaş olmaktadır. Bugün kadın bir taksici görüp de şaşırmayan acaba kaç kişi vardır bu forumda bile? Veya Kadın kaporta ustası?

Bu nedenle dünya artık bu anlayıştan yavaş yavaş sıyrılmaya başladı. Doğrusu da bu.

Biz biyolojik cinsiyet harici yapılan bu ayrımlara ve kalıplaştırmalara toplumsal cinsiyet kimliği diyoruz ve bunu bütünüyle reddediyoruz. tıbbi durumlar hariç cinsiyet ayrımı yapmak ve LGBTİ hareketini de bu toplumsal cinsiyet kalıpları üzerine inşa etmek neresinden bakarsak bakalım ahmaklıktır.

Toplumsal cinsiyet ortadan kalktığında zaten bireyin “ben akışkan cinsiyetliyim demesine bile gerek kalmayacak”

Benim az önce ifade ettiğim gibi “kadın kaporta ustası, kadın iett şöförü” tanımlamalarım bile toplumsal cinsiyet belasına ne kadar batık olduğumuzun bir göstergesidir.

Olması gereken. “kaportacı, iett şöförü” demektir.

Winter is Coming:!:

• non binary, gender fluid ve agender cinsiyet kimlikleri genel olarak transgender kimliğin çatısı altındadır.

NON BİNARY: ikili cinsiyet sistemine ait olmayan kişidir. yani kendini ne kadın olarak tanımlar ne de erkek.

GENDER FLUİD : (akışkan cinsiyetli) kendini iki cinsiyetede ait hissetme. Bugün kendini kadın olarak hissedip bir ay sonra kendini erkek hissedebilirsin.

AGENDER: (cinsiyetsiz olma durumu) kendini tüm cinsiyet kalıplarından sıyıran kişi.

cinsiyetin asıl merkezi beyindir. cinsel organların işlevi üreme kapasitesini ve şeklini belirlemektir. işte bu yüzden cinsiyet kavramı düşünüldüğü kadar basit değildir.

Bunların daha alt başlıkları veya farklı durumları ifade eden farklı kavramları var mıdır acaba?

• Evet haklısınız, bir çok ayrım da olduğu gibi bu da temelde yatan ayrımlaşmaya yatıyor. Aslında kimse ayrım olsun istemiyor ancak kendi içimizde bile bi ayrışma söz konusu oluyor, belki de mecburiyetten.

• Evet kesinlikle katılıyorum bir çok şeyi çıkmaza sokan şey toplumsal cinsiyet kalıpları ama sadece bununla sınırlı kalan bir durum da diyemeyiz cinsiyet gerçekten komplike bir yapı. toplumsal cinsiyet kalıpları olmasa bile kişi bedeninden rahatsız olabilir beyininde ki asıl hissel cinsiyeti ile üreme ve cinsellikteki cinsiyetini aynı yapmak isteyebilir. cinsiyetinin görünen yüzü biyolojik organlar ve görünmeyen yüzü olan beyinde ki hissel cinsiyet olmak üzere iki farklı yüzü vardır. çoğu kişinin bu ikisi uyumlu olduğu için ve bilgi sahibi olmadığı için trans bireyleri anlayamazlar. sizin dediğiniz toplumsal cinsiyet sorunu daha çok kadın erkek eşitliğini etkiliyor

• Buraya sadece biseksüel olduğumu düşünerek geldim terimler üstüne terimler öğrendim. İnsanın kafasının karışmaması zor :) terimleri bilmem kadınım kadın bedenimi seviyorum ama kadınsı giyinmeyi sevmiyorum üşengeçlik de olabilir çekingenlik de. Cinsel tercih konusunda ise erkekleri de kadınları da cezbedici bulurum. Ruhsal yakınlık da ise kadınları daha yakın bulurum kendime. Erkeklerle genelde kanka olurum lol, pubg oynar maç yaparım ama kadınların yanında çekingen ve daha dikkatli davranırım. Şunda buyum bunda şuyum diye uzun bir açıklama yapmaya çalışmaktansa hoşlandığım kıza yada hoşlanmadığım erkeğe direk ben geyim demek daha kısa ve öz sanırım :) bunu da dün izlediğim imagine me and you filminde ki Lucy karakterinden öğrendim :)

• Buraya sadece biseksüel olduğumu düşünerek geldim terimler üstüne terimler öğrendim. İnsanın kafasının karışmaması zor :) terimleri bilmem kadınım kadın bedenimi seviyorum ama kadınsı giyinmeyi sevmiyorum üşengeçlik de olabilir çekingenlik de. Cinsel tercih konusunda ise erkekleri de kadınları da cezbedici bulurum. Ruhsal yakınlık da ise kadınları daha yakın bulurum kendime. Erkeklerle genelde kanka olurum lol, pubg oynar maç yaparım ama kadınların yanında çekingen ve daha dikkatli davranırım. Şunda buyum bunda şuyum diye uzun bir açıklama yapmaya çalışmaktansa hoşlandığım kıza yada hoşlanmadığım erkeğe direk ben geyim demek daha kısa ve öz sanırım :) bunu da dün izlediğim imagine me and you filminde ki Lucy karakterinden öğrendim :)

Evet insanlara zaten temelde kendimizi açıklamaya çalışırken zorlandığımızı düşünürsek bir de detaya girersek çıkamayız herhalde :) Ancak ben daha çok kendimi anlayabilmek için bunu anlamaya çalışıyorum galiba ya da çok kasmadan kendimi de zorlamamam gerekiyor da olabilir bu konularda :)

• Evet insanlara zaten temelde kendimizi açıklamaya çalışırken zorlandığımızı düşünürsek bir de detaya girersek çıkamayız herhalde :) Ancak ben daha çok kendimi anlayabilmek için bunu anlamaya çalışıyorum galiba ya da çok kasmadan kendimi de zorlamamam gerekiyor da olabilir bu konularda :)

Merak etmek, açıklama istemek, detayları bilme arzusu güzel şeyler bende bu daha çok evren gezegenler insanlığın varoluşu gibi şeylerde bir miktar canlanıyor :) ama kendimi açıklamak zorunda olmak pek benlik değil sanırım bu yüzden daha çok "beni nasıl görüyorsan öyleyim" diyorum :) çoğunlukla 28 yaşında olmama rağmen 18 yaşında hatta bazen 16 yaşında muamelesi yasalarda pek tınmam güler geçerim :)

• Merak etmek, açıklama istemek, detayları bilme arzusu güzel şeyler bende bu daha çok evren gezegenler insanlığın varoluşu gibi şeylerde bir miktar canlanıyor :) ama kendimi açıklamak zorunda olmak pek benlik değil sanırım bu yüzden daha çok "beni nasıl görüyorsan öyleyim" diyorum :) çoğunlukla 28 yaşında olmama rağmen 18 yaşında hatta bazen 16 yaşında muamelesi yasalarda pek tınmam güler geçerim :)

Onlar zaten içine girince hiç çıkılamayan konular bende çok sorgularım her şeyi, öğrenmek isterim ama herkese ve her şeye de güvenmediğim için biraz neyi nasıl öğreneceğim konusu hava da kalıyor bende :D evet güzel bir cevapmış :thumbup::) Sanırsam bir süre sonra zaten gülüp geçme evresine kadar getiriyorlar insanı, daha yolun başındayım galiba zamanla bende o evreye gelebilirim umarım :)

• Bu konu misafirlerden gizlenmiş 3 mesaj daha içeriyor, lütfen Kayıt Olun veya okumaya devam etmek için Giriş Yapın.

Şimdi katılın!

Henüz bir hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olup topluluğumuzun bir parçası olun!