Topluluk Kuralları

Türkiye LGBTİ Birliği Türkiye’de hizmet veren özgür ve bağımsız bir topluluktur. T.C. Kanunlarına ve Anayasasına tabiidir.


1) Kullanıcılar topluluk sitemizde düşünce ve kanaatlerini özgürce yazma hakkına sahiptir.

a) Üyelerimiz düşünce ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz. (bkz: Anayasa’nın 25. Maddesi)

i) Her Üye diğer üyelerin fikirlerine saygı duymak zorundadır.

ii) Üyeler tarafından gönderilen mesajlarda; dini inançlara, etnik kökene, sosyal yaşam tarzına, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimlere, fiziki görünüşe yönelik yorumlarda ve belli

guruplara karşı yapılan nefrete teşvik edici, şiddet içeren, provakatif, aşağılayıcı, iğneleyici yorumları Türkiye LGBTİ Birliği olarak yayımdan kaldırma ve ilgili içeriği yazan üyeye yaptırım uygulama hakkını saklı tutar.

b) Herhangi bir kişi, kurum veya kuruluşa karşı yazılan, toplumları küçük düşürücü argo ifadelere kesinlikle izin verilmemektedir. Bu türden yazıların silinmesi ve yazan üyeye yaptırım uygulanması hakkını Türkiye LGBTİ Birliği saklı tutar.

i) Daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir tartışmanın var olması için üyelerin birbirinin görüşlerine saygılı olması gerekmektedir.


2) Türkiye LGBTİ Birliği forum sayfası iki dil üzerinde hizmet vermektedir. Seçilen dil seçeneğine uygun dil kullanılmalı ve imla kurallarına uygun yazılar yayımlanması gerekmektedir.

a) Tamamı Büyük harf ile yazı yazmak yasaktır.

b) Anlaşılmayan ve imla kurallarına uymayan kullanıcıların gönderileri moderatörler tarafından önceden haber vermeksizin düzenlenebilir.

i) Moderatörlerin yazılan metinde düzenleme yaparken anlam kaymasına sebebiyet vermeleri yasaktır.

(1) Moderatörlerin bu bağlamda bir gönderiyi tamamen yayımdan kaldırma hakkını Türkiye LGBTİ Birliği saklı tutar.


3) Herhangi bir ticari amaç ya da telif hakkı içeren gönderilere izin verilmeyecektir.


4) Üyelerin uyuşturucu madde kullanımına özendiren, tütün ürünleri ve alkol kullanımına teşvik edici gönderiler ile toplumda infial yaratacak ve Türk Ceza Kanunu’nda açıkça suç kabul edilen gönderiler paylaşması dahilinde bu gönderiler yayımdan kaldırılacak ve üyeye yaptırım uygulanacaktır.

a) Her üye yaptığı paylaşımlardan kendisi sorumludur. Türkiye LGBTİ Birliği üyelerin yazdıklarından sorumlu tutulamaz.


5) Üyelerin kişisel profil alanları ve bir başka üyeye gönderdiği özel mesajlar; Topluluk Kurallarımızın 2. Maddenin ii. Bendindeki kurallara tabiidir.

a) Bu kurallara aykırı kullanıcı adı seçemez, imza ve profil alanlarında bu türden ifadeler bulunduramaz.

b) Bir başka kullanıcının duvarına veya profil alanında bu hükümlere aykırı ifadelere yer veremez.


6) Üyelerin güvenliği açısından kişisel bilgilerini paylaşması kendi takdirindedir. Oluşacak herhangi bir problemden dolayı Türkiye LGBTİ Birliği sorumlu tutulamaz.

a) Üyelerin açık olarak telefon numarası paylaşması kesinlikle yasaktır.

b) Üyeler yalnızca profil alanlarında belirtilen yerleri doldurmalıdır.

c) Gerçek bir kişiye ait yazılar, kişisel veriler ve her türden içerik başka bir kişi tarafından kullanılması / çalınması durumunda kişinin kendisinin bu durumu ispatı ile tümüyle kaldırılır ve söz konusu üye Topluluk sitemizden süresiz olarak uzaklaştırılır.


7) Türkiye LGBTİ Birliği; Moderatörlerine ve Türkiye LGBTİ Birliğine karşı yapılan haksız yorumları hiçbir neden belirtmeksizin kaldırma ve silme hakkını saklı tutar.


8 ) Aynı ve benzer mesajları üst üste gönderen kullanıcıların mesajlarına müdahale edilecektir. (Spam ve flood içeren mesajlar düzenlenebilir veya tümüyle kaldırılabilir)


9) Herhangi bir sebepten ötürü yargıya iştigal eden bir gönderide Türkiye LGBTİ Birliği, söz konusu paylaşımı yapan üyenin bilgilerini yargı mercilerine verme hakkını saklı tutar.


10) Türkiye LGBTİ Birliğine üye olan herkes istediği zaman üyelikten ayrılmakta serbesttir.


11) Türkiye LGBTİ Birliğine üye olan herkes bu kuralları okumuş ve kabul etmiş sayılır.


12) Türkiye LGBTİ Birliği önceden haber vermeksizin herhangi bir zamanda bu kuralları değiştirme ve düzenleme hakkını saklı tutar. Üyelerin zaman zaman bu kuralları gözden geçirmesi gerekmektedir.


PDF Sürümü: toplulukkuralları.pdf


Sesli Sürüm: