Kızım eşcinsel olduğunu söyledi...

• Arkadaşlar merhaba

12 yaşında bir kızım var. Dün konuşurken aniden bana eşcinsel olduğunu söyledi. Bunu nasıl farkettiğini sorduğumda net bir cevap alamadım. Şuana kadar bir kıza karşı ilgi duydup, duymadığını sorduğumda hayır dedi ama ileride bir evlilik yaparsam bir kızla evlenmek isterim diyor . Sizce bu yaşta cinsel yönelimini farketmesi mümkün mü? Yoksa kafa karışıklığı mı yaşıyor? Anlayamadım. Tabi ki ben ona sonuna kadar yanında olacağımı her zaman destekçisi olduğumu ve onu hep seviceğimi söyledim. Ama nasıl bir yol izlemeliyim? ne yapmalıyım? hiç bilmiyorum. Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

• Öncelikle anlayışlı bir ebeveyn olduğunuz için kızınız çok şanslı . Bu süreçte ilk başta ailelerin çocuklarını reddetmeleri, arkadaş çevresinde kabul görmeme ve toplumda dışlanma gibi gelişen olay zinciri yüzünden bu bireyler tepki olarak kendini saklama, reddetme ya da içe kapanıklık gibi eğilimler göstermektedir. Ki bunlar anksiyete, duygu- durum bozuklukları, depresyon, madde kullanımı ve intihara eğilim gibi psikolojik bozukluklara sebebiyet vermektedir.

Kızınız şu an ergenlik döneminde, genel olarak mizacı nasıldır, nasıl bir süreç yaşıyor bilemiyorum ancak sizin onun arkasında olduğunuzu söylemeniz onu kendini tanıma (cinsiyet kimliği ya da cinsel yönelim fark etmeksizin) sürecinde olumlu yol almasını sağlayacaktır. Yine de bu süreçte temkinli olmakta fayda var. Baskıcı olmayın ama sınırları olduğunu da bilsin. Ekstra bir şey yapmanıza ya da davranmanıza gerek yok aslında. Hayata atılmak üzere... Sizin öğretebileceğiniz en temel şey "iyi insan ve kötü insan" ayrımını yapabilmesi olacaktır.

(Psikoloji ile ilgili bir uzmanlığım yok, sadece okuduklarımdan derleme olarak yazdım. Bilgisi olan yanlış beyanda bulunduysam düzeltsin lütfen).

• Öncelikle anlayışlı bir ebeveyn olduğunuz için kızınız çok şanslı . Bu süreçte ilk başta ailelerin çocuklarını reddetmeleri, arkadaş çevresinde kabul görmeme ve toplumda dışlanma gibi gelişen olay zinciri yüzünden bu bireyler tepki olarak kendini saklama, reddetme ya da içe kapanıklık gibi eğilimler göstermektedir. Ki bunlar anksiyete, duygu- durum bozuklukları, depresyon, madde kullanımı ve intihara eğilim gibi psikolojik bozukluklara sebebiyet vermektedir.

Kızınız şu an ergenlik döneminde, genel olarak mizacı nasıldır, nasıl bir süreç yaşıyor bilemiyorum ancak sizin onun arkasında olduğunuzu söylemeniz onu kendini tanıma (cinsiyet kimliği ya da cinsel yönelim fark etmeksizin) sürecinde olumlu yol almasını sağlayacaktır. Yine de bu süreçte temkinli olmakta fayda var. Baskıcı olmayın ama sınırları olduğunu da bilsin. Ekstra bir şey yapmanıza ya da davranmanıza gerek yok aslında. Hayata atılmak üzere... Sizin öğretebileceğiniz en temel şey "iyi insan ve kötü insan" ayrımını yapabilmesi olacaktır.

(Psikoloji ile ilgili bir uzmanlığım yok, sadece okuduklarımdan derleme olarak yazdım. Bilgisi olan yanlış beyanda bulunduysam düzeltsin lütfen).

Sesime kulak verip yazdığınız için çok teşekkür ederim. 32 yaşında kızını tek başına büyütmüş bir anneyim. O benim iki gözümün çiçeği bu durumu anlattığında sarıldım, kokladım saçlarını, ödüm koptu kırıp incitecekler kızımı diye... malum toplumun bakış açısı yaklaşımı... Nasıl koruyucam endişesi sardı beni. Peki sizce 12 yaşında cinsel yönelimini anlaması mümkün müdür? Yoksa ilerleyen yaşları mı bekleyip görmek gerekiyor?

• Kendimden ve buradaki birçok kişiden yola çıkarak evet mümkün diyebilirim (forumda kendini keşfetme ve açılma hikayeleri ile ilgili birçok konu başlığı var, yazılanları okuyabilirsiniz). Ben o yaşlarda bir şeyler olduğunu anladım ama kendime lezbiyenim diyemedim. Çok uzun yıllar sonra tamam dedim. Şimdiki zamanda teknolojik ilerleme vs ile çocuklar her konuya daha rahat erişim sağlayabiliyor. Bunu size söylemişse araştırmıştır, kendinden emin olup öyle söylemiştir.

• Resmi Gönderi

Arkadaşlar merhaba

12 yaşında bir kızım var. Dün konuşurken aniden bana eşcinsel olduğunu söyledi. Bunu nasıl farkettiğini sorduğumda net bir cevap alamadım. Şuana kadar bir kıza karşı ilgi duydup, duymadığını sorduğumda hayır dedi ama ileride bir evlilik yaparsam bir kızla evlenmek isterim diyor . Sizce bu yaşta cinsel yönelimini farketmesi mümkün mü? Yoksa kafa karışıklığı mı yaşıyor? Anlayamadım. Tabi ki ben ona sonuna kadar yanında olacağımı her zaman destekçisi olduğumu ve onu hep seviceğimi söyledim. Ama nasıl bir yol izlemeliyim? ne yapmalıyım? hiç bilmiyorum. Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Öncelikle Merhaba;

26 yaşında eşcinsel bir bireyim, ben de kendimi ortaokul yıllarında fark etmiştim. Çok fazla üzerine gidip bunaltmayın, yada çok fazla ilgisiz bırakıp üzmeyin.

• Merhaba, bence kızınız sizin gibi bir anneye sahip olduğu için çok şanslı, ben kendi açılma hikayemi hatırlıyorum da.... 14 yaşındaydım. Tam bir felaketti. Zaten ben söylememiştim, elimde telefonumla uyuyakaldığımda annem alıp içindeki her şeyi okumuştu, beni bir uyandırışı vardı ki gecenin 3 ünde, anlatılmaz yaşanır. Her şeyi mecbur anlatmak zorunda kalmıştım ama annem asla bana inanmadı, özentisin dedi, saçmalıyorsun dedi... Bana ağıza alınmayacak hakaretler etti, Ben ona ağlayarak yönelimim neyi değiştirir ki dedim, o bana kes sesini dedi... İnanın çok zor günler geçirdim. 1 ay benimle hiç konuşmadı, yüzüme bile bakmadı. Hatta bana bir sapıkmışım gibi davranıp kız kardeşime bile yaklaştırmadı. Sonrasında ben sanki ''düzelmişim'' gibi rol yaptım, şimdi de devam ettiriyorum, nereye kadar böyle gider hiçbir fikrim yok...Şimdi aramız gayet iyi ama kalp kırıklığı geçmiyor. Her neyse,

Kendime ve lgbti arkadaşlarıma bakıyorum da biz 12 yaşındayken çoktan birbirimize açılmış, neyin ne olduğunun farkındaydık. Eskiden insanların kendilerini anlaması, diğer lgbtilerin de saklanmış olmasının da etkisiyle, daha ileri yaşlarda oluyormuş. Ancak yukarıda bir arkadaşın da söylediği gibi artık internet sayesinde her şeye erişim var. Ben kendimde ilk bunları hissettiğimde, galiba 9 10 yaşlarındaydım, internetten araştırıp, başka lgbt lerin varlığını öğrenmiştim. Sonra zaman içinde her şey daha da netlik kazandı. Bu yüzden elbette kızınızın kendini fark etmiş olma ihtimali var. Bence şu anda yapılabilecek en iyi şey, onunla güzel güzel, asla kendini farklı, kötü hissettirmeden, suçlayıcı olmadan konuşup, her zaman yanında olacağınızı, bunun normal bir şey olduğunu söylemeniz. Bir de tabii ki bu yaşta bir çocuktan tamamen kendinden, kim olduğundan emin olması beklenemez. Bu yüzden kendi içinde çatışma yaşaması yerine, asla homofobik/transfobik olmayan bir psikoloğa götürülüp, onun eşliğinde kim olduğuna daha sağlıklı yaklaşması sağlanabilir. En azından ben, kendi başıma mücadele etmektense, rahat hissettiğim bir ortamda bunu keşfetmeyi tercih edebilirdim galiba. Ama bunaltmamak da önemli.

Demişsiniz ya nasıl koruyacağım endişesi sardı beni...Eğer siz annesi olarak yanında olup desteğinizi esirgemezseniz, kızınız çok güçlü bir kadın olarak büyür. Hiç bir endişeniz olmasın <3

• Hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum🙏 Anlattıklarınızla beni aydınlattınız çok sağolun. Sayenizde artık ne yapmam gerektiğini az çok biliyorum.

• Konu lgbti.org Facebook sayfasında da paylaşılmış, gelen yorumlardan bazıları.

Özlem İkiz: Olduğu gibi kabul edilsin. Ergenlik çağı başlamak üzere o yaşlarda. Yakında anlar kimden hoşlandığını.

Defne Carideo: Bırakın kız istediğini sevsin. O yaşlarda bir kız bir erkekten hoşlandığını söyleyince nasıl normal ise, bir kızın kızlara ilgi duyduğunu söylemesi de normal.

Nurullah Yalcin: Açıkcası son zamanlarda 12 yaş değil henüz 5-6 yaşındayken bunu eğilimin olabileceğine dair söylemler var hatta bu konuyla ilgili filmler var fakat ben gelişim psikolojisi eğitimi almış biri olarak bu konuda şaşkınım cünkü bu konudaki eğilimlerin netleşmesi ergenligin bitimiydi yıllardır noldu da psikoloji bilimi böyle u dönüşü yaptı anlamıyorum sonuç olarak 12 yaşında birinin kimlik karmaşası doğaldır fakat kesinlikle kızınız yol ayrımında değil

Erol Arslan: Beklemesi lazım, hele bir kaç yıl geçsin çocuk aynı şeyi düşünecek mi. Düşünürse manevi desteğini eksik etmesin yeterli.

Volkan Çolak: Tercih diye bir şey yok. Tercih olsaydı kimse böyle bir ülkede lgbt'li bir birey olmayı tercih etmezdi.

Ares Summer: Yani anaokulu çağındaki çocukların bile aşık oldum diye ebeveynlerine anlattıklarını duymuşsunuzdur, bu da aynı hesap. Eğer erkeklerden hoşlandığını bilmek için küçük olmuyorsa kızlardan hoşlandığını bilmek için de küçük değildir, ha belki yanılmıştır belki her ikisinden de hoşlanıyordur o zamanla anlaşılır.

• Bu konu misafirlerden gizlenmiş 5 mesaj daha içeriyor, lütfen Kayıt Olun veya okumaya devam etmek için Giriş Yapın.

Şimdi katılın!

Henüz bir hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olup topluluğumuzun bir parçası olun!