Posts by alacakaranlik

  Facebook sayfasında paylaşıldığını bilmiyordum. Ordan da takibini yaparım. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

  Öncelikle anlayışlı bir ebeveyn olduğunuz için kızınız çok şanslı . Bu süreçte ilk başta ailelerin çocuklarını reddetmeleri, arkadaş çevresinde kabul görmeme ve toplumda dışlanma gibi gelişen olay zinciri yüzünden bu bireyler tepki olarak kendini saklama, reddetme ya da içe kapanıklık gibi eğilimler göstermektedir. Ki bunlar anksiyete, duygu- durum bozuklukları, depresyon, madde kullanımı ve intihara eğilim gibi psikolojik bozukluklara sebebiyet vermektedir.

  Kızınız şu an ergenlik döneminde, genel olarak mizacı nasıldır, nasıl bir süreç yaşıyor bilemiyorum ancak sizin onun arkasında olduğunuzu söylemeniz onu kendini tanıma (cinsiyet kimliği ya da cinsel yönelim fark etmeksizin) sürecinde olumlu yol almasını sağlayacaktır. Yine de bu süreçte temkinli olmakta fayda var. Baskıcı olmayın ama sınırları olduğunu da bilsin. Ekstra bir şey yapmanıza ya da davranmanıza gerek yok aslında. Hayata atılmak üzere... Sizin öğretebileceğiniz en temel şey "iyi insan ve kötü insan" ayrımını yapabilmesi olacaktır.


  (Psikoloji ile ilgili bir uzmanlığım yok, sadece okuduklarımdan derleme olarak yazdım. Bilgisi olan yanlış beyanda bulunduysam düzeltsin lütfen).

  Sesime kulak verip yazdığınız için çok teşekkür ederim. 32 yaşında kızını tek başına büyütmüş bir anneyim. O benim iki gözümün çiçeği bu durumu anlattığında sarıldım, kokladım saçlarını, ödüm koptu kırıp incitecekler kızımı diye... malum toplumun bakış açısı yaklaşımı... Nasıl koruyucam endişesi sardı beni. Peki sizce 12 yaşında cinsel yönelimini anlaması mümkün müdür? Yoksa ilerleyen yaşları mı bekleyip görmek gerekiyor?

  Arkadaşlar merhaba

  12 yaşında bir kızım var. Dün konuşurken aniden bana eşcinsel olduğunu söyledi. Bunu nasıl farkettiğini sorduğumda net bir cevap alamadım. Şuana kadar bir kıza karşı ilgi duydup, duymadığını sorduğumda hayır dedi ama ileride bir evlilik yaparsam bir kızla evlenmek isterim diyor . Sizce bu yaşta cinsel yönelimini farketmesi mümkün mü? Yoksa kafa karışıklığı mı yaşıyor? Anlayamadım. Tabi ki ben ona sonuna kadar yanında olacağımı her zaman destekçisi olduğumu ve onu hep seviceğimi söyledim. Ama nasıl bir yol izlemeliyim? ne yapmalıyım? hiç bilmiyorum. Tavsiyelerinize ihtiyacım var.