Hiç Starbucks'a Gitmeyenler Buraya!

• Daha önce hiç Starbuck gitmedim gitmeyide düşünmüyorum hiç bir şey kaybettim mi ?

yalan yok belki sevgilim olsa götürürdüm :D:D:D

gidenlere sorum kahvesinin tadı güzel mi gidilip o kadar para basmaya değer mi ?

151006_em_deals_starbucks.jpg

• Nikopol

Konunun başlığını değiştirdi. Eski Başlık: “Hiç Starbuck a gitmemiş gardaşlarım kendinizi belli edin sarılalım.” Yeni Başlık: “Hiç Starbucks'a Gitmeyenler Buraya!.”
  • Kahve yapısı gereği farklı zamanlarda yapılan hasatlarda bile tat ve doku değişkenliği gösterir. Starbucks gibi zincir kahveciler bu tat farklarını minimize etmek için kahveyi adeta yakar. Starbucks Roast dedikleri de baya yanık bir kahve oluyor. O nedenle kahvenin gerçek aromasını çok alamazsınız burada. Çeşitli şehirlerde gayet başarılı butik kahveciler var buralara gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Zaten bir kahveci ekspresso'yu güzel yapıyorsa ekspresso bazlı kahveleri de doğal olarak güzeldir. Evde de kahve yapacağınız zaman çekirdek kahveyi taze olarak çekip filtre olarak metal bir filtreden geçirmenizi tavsiye ederim. Kaliteli bir metal filtre bulamıyorsanız boyasız filtre kağıdı da kullanılabilir. Ama asla naylon filtre kullanmayınız.

edit: imlâ

Winter is Coming:!:

• Kahve yapısı gereği farklı zamanlarda yapılan hasatlarda bile tat ve doku değişkenliği gösterir. Starbucks gibi zincir kahveciler bu tat farklarını minimize etmek için kahveyi adeta yakar. Starbucks Roast dedikleri de baya yanık bir kahve oluyor. O nedenle kahvenin gerçek aromasını çok alamazsınız burada. Çeşitli şehirlerde gayet başarılı butik kahveciler var buralara gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Zaten bir kahveci ekspresso'yu güzel yapıyorsa ekspresso bazlı kahveleri de doğal olarak güzeldir. Evde de kahve yapacağınız zaman çekirdek kahveyi taze olarak çekip filtre olarak metal bir filtreden geçirmenizi tavsiye ederim. Kaliteli bir metal filtre bulamıyorsanız boyasız filtre kağıdı da kullanılabilir. Ama asla naylon filtre kullanmayınız.

edit: imlâ

Dediğin şeyleri yapacak imkana sahip değilim o zaman Cafe crown a devam 😇😇😂😂

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Öğütülmüş Filtre kahve demleyip içebilirsin. Cafe crown nescafe tarzı kahveler, kahve aroması verilmiş toz içecekler kahve sayılmaz yani. Aynı oralet gibi birşey. Batırma çay bile demiyorum. Batırma çayda en azından çay var :)

Yapacağın şeyi söylüyorum. Hiç filtre kahve makinası almana bile gerek yok. Bir paket filtre kahve alıyorsun. Ya frenchpres (ben tavsiye etmem) ya da alta resmini koyduğum şeyden bulup alıyorsun. filtre kağıdı alıyorsun o da aşağıda resmi var. kaynatıp 2-3 dakika beklettiğin suyu da yukarıdan yavaş yavaş döküyorsun kahven hazır. Bu şekilde belki biraz soğur ama porselen ve hafif ılık bir demlik kullanırsan soğumaz. Her evde de illaki bulunur.

Gelelim Frenchpress'i neden önermediğime. Ki burası önemli birileri çıkıp en güzel kahve frenchpress'te yapılır yeaa diyip ortalığı velveleye verebilir. Aslında kendilerine göre haklı sebepleri de var.

birincisi piyasada satılan 5-10₺ değerindeki aletler ile anca süt köpürtürsün.

ikincisi hazır öğütülmüş kahveler genelde frenchpress kalınlığına göre değil makina kalınlığına göredir. Yani kahveyi kendin öğütmeyeceksen frenchpress sana göre değil dostum.

direkt filtre kahve kağıdını basit bir düzenek uydurup içine oturtabilirsin alta da şöyle ısıyı az ileten bir bardak veya porselen demlik koyarsan evde en düşük bütçe ile çok daha kaliteli kahveler içebilirsin.

Birde şunu söylemeden geçmeyeyim. Bu söyleyeceklerim kahveyi kendi öğütenlere gelsin. Kahveyi mümkün olan en düşük devirde hatta el makinasında öğütün. Ki kahve öğütülürken ısınır bu da kahvenizin yanmasına sebep olur. Acı acı kahve içersiniz.

edit: Resimleri koymayı unutmuşum

resim 1 aparat şeysi: GATER-600ml-Glass-Coffee-Pot-and-Reusable-Stainless-Steel-Filter-Sets-Drip-Filter-Coffee-and-Tea.jpg_640x640.jpg

resim 2: kahve kağıdı:61QRGZhouPL._SL1184_.jpg

Winter is Coming:!:

• Bunu en kısa zamanda deneyeceğim deneyince mesaj atarım sonucu

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Bu "resim 1 aparat şeysi" nin bir adı var mı acaba :D

• Gidilir bence, ben cok gitmişliğim ama hep tek gitmişimdir.

Bir ara çok iyi hatırlıyorum, kadiköy'de biriyle ilk defa buluşmaya gittiğim'de buluşma yerimiz starbuks'du ve o sade kahve içti ben de sevdiğim, sütlü nascafe içtim tadı iyidi ve verdiğimiz paraya deydi bence :)

Ayaklarımı yerden kesecek bir mutluluk istiyorum dedi,

Bir gün boynunda asılı bir iple bulduk.

:rolleyes:

Şimdi katılın!

Henüz bir hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olup topluluğumuzun bir parçası olun!