Tesadüfler

• bence pek nedeni yok. bazen insanın şansı oluyor ve güzel şeyler ile karşılaşabiliyor. güzel tesadüfler gerçekten unutulmuyor. bazende öyle çok istediğin bir olayın sonucu öylesine kötü çıkıyorki onuda tabi unutamıyorsun. ama şu bir gerçekki sabrettiğinde tesadüflerin istediğine çok yakın çıkıyor.

• İhtiyacınız olan bir şeyin / bir kimsenin, hiç beklemediğiniz bir anda / bir yerde karşınıza çıktığı oldu mu?

Bir kişiyi tam da düşünürken, o kişiden telefon aldığınız oldu mu?

Doğru zaman ve doğru yerde olduğunuz hiç oldu mu?

İlişkilerinizde tekrar tekrar aynı tip partnerler mi denk geliyor?

Tekrar tekrar aynı hataları mı yapıyorsunuz?

Korktuğunuz başınıza hiç geliyor mu?

Hayatınızda tesadüflerin yeri çok mu???

Bütün bu olanların hiçbir anlamı yoktur, sadece ve sadece, siz ne anlama gelmelerini istiyorsanız, o anlama gelirler.

Her şey bir rastlantıdır. Evrende büyük amaç diye bir şey yoktur, evren sadece evrendir. Ancak bunu kavradığınız zaman kendinizi ciddiye almanın ne kadar aptalca olduğunu anlarsınız…

Yarın ne yapacağınız konusunda verdiğiniz kararda da özel hiç bir anlam yoktur.

• Açıkçası ben de her şeyin rastlantısal olduğu görüşündeyim. Ancak başkalarının fikrini merak ettim. Bazen bize iyi hissettiren şeyler olur ve başkalarına mantıksız görünse de bunlara anlam yükleriz.

Hayatı ve kendini ciddiye almamak konusunda ise maalesef size katılmıyorum. Kendimizi ciddiye almamız gerektiğini düşünüyorum. Uç noktada değil. Sonuçta tarih bizim gibi ölümlü olan ve öldükten sonra unutulan bir sürü insanı gömdü. Hayatım sonlandıktan sonra da "En azından bu dünyada iyi bir iz bıraktım." diye düşünecek kadar optimist değilim.

Ama kendimi ve hayatı ciddiye almazsam şu an olduğumdan daha mutsuz olurum. Başkalarına da yansıtırım. Onları da mutsuz ederim.

Mutluluk gelip geçici anlardan ibaret olsa da karamsarlığın yaydığı hastalıktan daha zararsızdır bana göre.

Son olarak... "Büyük bir amaç" bence de yok. Evrenin bir amacı varsa da bizim bu evrene karşı bir sorumluluğumuz yok. Zaten neden olsun ki? Özel bir amacım olduğunu hayatım boyunca hiç düşünmedim.

• Açıkçası ben de her şeyin rastlantısal olduğu görüşündeyim. Ancak başkalarının fikrini merak ettim. Bazen bize iyi hissettiren şeyler olur ve başkalarına mantıksız görünse de bunlara anlam yükleriz.

Hayatı ve kendini ciddiye almamak konusunda ise maalesef size katılmıyorum. Kendimizi ciddiye almamız gerektiğini düşünüyorum. Uç noktada değil. Sonuçta tarih bizim gibi ölümlü olan ve öldükten sonra unutulan bir sürü insanı gömdü. Hayatım sonlandıktan sonra da "En azından bu dünyada iyi bir iz bıraktım." diye düşünecek kadar optimist değilim.

Ama kendimi ve hayatı ciddiye almazsam şu an olduğumdan daha mutsuz olurum. Başkalarına da yansıtırım. Onları da mutsuz ederim.

Mutluluk gelip geçici anlardan ibaret olsa da karamsarlığın yaydığı hastalıktan daha zararsızdır bana göre.

Son olarak... "Büyük bir amaç" bence de yok. Evrenin bir amacı varsa da bizim bu evrene karşı bir sorumluluğumuz yok. Zaten neden olsun ki? Özel bir amacım olduğunu hayatım boyunca hiç düşünmedim.

Yazınızla ilgili, daha önce kendi sayfalarımda paylaştığım bu yazım geldi aklıma, ben de kopyala yapıştır yaptım. Tamam, bir iki cümlesinin (evrende amaç. vs.) konuyla alakası yok , çıkarmak istemedim, ve evet, tesadüflerin hiçbir anlamı yoktur. Sokağa çıkarsınız, uzun zamandır bir arkadaşınız ile karşı karşıya gelirsiniz. Bir dakika önce veya sonra oradan geçseydiniz, onunla karşılaşmayacaktınız, veya o bir dakika önce veya sonra oradan geçseydi, yine karşılaşmayacaktınız. Sadece bir rastlantıdır. Karşılaşmadığınız zamanlar, veya insanlar da vardır, o da rastlantıdır. Ve hiçbir şeyin hiçbir anlamı yoktur. Sadece rastlantı. Birisini düşünüyorsunuzdur, o anda telefonunuz çalar, düşündüğünüz kişi arıyordur. Altıncı his, karma, vs. vs, onların hepsi saçmadır, sadece ve sadece tesadüftür, rastlantıdır, başka hiçbir anlamı yoktur. Veya şöyle diyelim, önceki yazımda da belirttiğim gibi, siz ne anlama gelmesini istiyorsanız, o anlama gelirler....

• Bu açıdan bakıldığında aynı düşünüyoruz, evet. Aslında soruyu başka bir yerde gördüğüm için sordum, tesadüflere inandığım için değil. Ama bazen aklımızdan geçenin gerçekleşmesi gerçekten iyi hissettiriyor.

• bende çok olur mesela tesadüfler, ama ben ermişim yav, veya malüm oldu diye kendi kendimle gırgır geçer tiye alırım, ve evet, haklısınız, güzel ve iyi hissettiyor :)

• Binlerce olasılık içinden birini yaşıyorsanız ve o tesadüfse bi nedeni var ki onu yaşamışsındır bence. Mükemmel anlamlar yüklemek gerekir mi hayır. Ama bazen küçül mutluluklar getirir. A sokağından yürümek yerine B sokağından yürümüşsündür mangala sıkışan bi kedi yavrusu görmüşsündür onu kurtarırsım bu seni mutlu eder. Belki sen değil de başkası görecekti ama sen onu o an gördün ve hayatını kurtardın. Belki sen görmesen 3 saat kimse görmeyecek ve o hayvan ölecek. O zaman güzel bu güzel tesadüf. Yine başka sokaktan geçersin eski sevgilini görürsün hay kafama ya dersin bu da kötü tesadüf. Ama dediğim gibi çok da anlam yüklememek lazım. Hiçbirimiz Newton değiliz kafamıza elma düşüp yer çekimi yasasını bulamıcaz 😄

• " Hiçbir şey rastlantı değildir " hayat felsefemdir. Mesela bir şeyi çok zorlarsan onun kötü sonuçları olur buna defalarca şahit oldum. Çok uzun bir konu aslında bu

" Hiçbirşey rastlantı değildir!" sm

• Bu konu misafirlerden gizlenmiş 4 mesaj daha içeriyor, lütfen Kayıt Olun veya okumaya devam etmek için Giriş Yapın.

Şimdi katılın!

Henüz bir hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olup topluluğumuzun bir parçası olun!