Interseksüelliğin Kısaca Tanımı

 • Interseksüellik, hem kadın hem erkek olma durumudur. Buna cinsiyetsiz -bkz. Ben- veya her cinsten olmak da denebilir. Interseksüel olan insanlar Gay, Lezbiyen, Biseksüel veya Panseksüel olmak zorunda değildir. Trans bireyler gibi heteroseksüel de olurlar. İnterseksüel olmak, seçim değildir. Trans olmak gibi doğuştan gelir. Burada asıl cinsiyet bedensel olarak değil, ruhsal olarak belirtilir.

 • İntersex hem çok orijinal güzel ve özel, hem de nadir bir kimlik.


  Çok geç öğrendiğim için üzgünüm. Küçükken yaşıtlarımın söylediği bazı çocuklarda olan ve ergenliğe gelince öldüren(!) bir hastalık tarifi ben de yer etmiş ve öylece kalmış.


  Yıllar sonra din işleriyle temasımda eşcinsellik konusu incelerken yine gündeme geldi. Beni intersex sanıp uzun uzun derslerine çalışmışlar.


  O kadar eski kalın ve çok kitap yazıldığını bilmiyordum. İnce onlarca detay... Ama 21yy sığlığı ve popüler kültür içine girince hangi yanından kurtulmak istiyorsun kabalığına kadar iniyordu.


  Anladığım çok önceleri psikolojik ve biyolojik algoritmalar ve prospektüslerle konuya bir payda getirmeye çalışılmış. Böylece toplum eziyetinden bireyi korumak için gayret edilmiş.


  Asli olan bireyin mahremiyeti kabulü ve itibarı temel hak iken taciz ve gasp çağında çerez olunuyor.


  İntersex bireylerin genetik bozukluk değil çeşitlilik olarak görülmesi zor değil. Bunu en kolay eşcinsel anlar.