Posts by Nikopol

  yani ben hukuki yollari atliyip direkt doktor kontrolunde hormon alimina baslayabilir miyim?

  Hukuki yolları atlayarak doktor kontrolünde ilaç alamazsınız.

  Bir doktor öyle bir sorumluluk alıp reçete yazmaz.

  Ayrıca ilaçlar, mevcut ve/ya daha önce geçirilen hastalıklar... gibi nedenlerle kişiden kişiye farklılık gösterebildiği için kulaktan duyma, el altından hormon ilaçları bulup bunları kullanmanız organ yetmezliği... gibi ciddi sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir.

  Merhaba SudeY

  Cinsiyet uyum sürecinde çok bilinen yanlışlardan bir tanesi ilk önce hastaneye başvurmak. Aslında yapmanız gereken ikamet ettiğiniz bölgedeki asliye hukuk mahkemesine cinsiyet bilgisinin yeniden düzenlenmesine dair nüfus müdürlüğüne karşı bir dava açmanız gerekiyor. (Kanunen bir taraf olma zorunluluğu) Nüfus müdürlüğü de bu durumu sizden ispat etmenizi bekliyor. Hakimde sizi kendi uygun gördüğü bir eğitim araştırma hastanesine incelenmek üzere sevk ediyor.


  Hastaneye sevk olduğunuz zaman psikiyatri takibi başlıyor. Eğer sosyal hayatınızda geçiş yapacağınız cinsiyete uygun iseniz (Gerçek yaşam deneyimi) psikiyatri süreci daha çabuk biter. Ortalama 1 yıl kadar sizi takip ediyorlar. Gerçek yaşam deneyimi uygulamanızı istiyorlar. Daha sonra psikiyatri sizin transseksüel olduğunuza kanaat getirirse sizi heyete çıkartıyorlar ve hormon tedaviniz başlıyor. Yaklaşık 1 yıl hormon tedavisi devam ediyor. Daha sonra tekrar kurula çıkıyorsunuz ve bu kurulda ilk önce başvurduğunuz mahkemeye bir cevap gidiyor. Bu kağıdı sizin kolunuza mühür basarak elden de teslim edilmesini isteyebilirsiniz. Bu sayede daha hızlı mahkemeye ulaşacaktır. Daha sonra duruşma gününü bekliyorsunuz. Ameliyat olabileceğinize dair mahkeme kararını alıyorsunuz. Bu mahkeme kararının 15 gün itiraz süresi bulunduğu için karşı taraf itiraz etmezse 15 gün içinde karar kesinleşiyor.

  ben kadın gibi hissetmiyorum kadınım

  ben mersinde okuyorum ve ikametgahım istanbulda. sizce herhangi bir sıkıntı çıkar mı?


  bir kaç hafta sonra yurda yerleşicem ve ordaki(mersin) mahkemeye dava açabilirim

  İkametgahınız mersin olacağı için mersinde dava açabilirsiniz, mantıken herhangi bir sorun çıkmaması gerekiyor.


  Farklı bir ilde olacaksanız hakime durumu anlatırsanız farklı bir ilde bulunan bir hastaneye de sevk edebilir..


  Bir de en az 18 yaşını olmanız gerekiyor. PembeTilki

  Merhaba PembeTilki

  Süreç aynı, değişen bir şey yok

  Bence yapmanız gereken en doğru şey dava açıp hastaneye sevkinizi istemeniz

  Bu şekilde doktor kontrolünde başlamış olursunuz

  İlaçlar daha önce geçirilen hastalıklar, alerji, sigara ve alkol kullanımı gibi.... nedenlerle kişiden kişiye farklılık gösterebildiği için doktor kontrolünde hrt sürecine başlamanız daha doğru olur.

  Blue arkadaşımız cinsiyet uyum süreci ile ilgili bilgi vermiş...


  Bu bağlantıdan okuyabilirsiniz... freewoman


  Siz baştan özür dileyip alttan aldığınız için kendilerine böyle bir hak görmüşler belli ki. Zaten ortada özür dilenecek bir durum da yok. Sizi ilgilendirmez benim misafirim demeniz daha uygun. Kuzenim diye açıklama yapmanıza da gerek yok. Hukuki olarak da böyle bir şey mümkün değil. İçiniz rahat olsun. İnsanlara fazla yüz vermeyin muhattap olmayın. Bir probleminiz varsa muhattabınız ben değilim hukuki kanallardan çözün diyip kapatın kapınızı. Ev sahibinize de durumu açıklayın ki ilerde bu komşular durumu tek taraflı kendi açılarından anlatmaya kalkmasın.


  Boşuna dememişler ev alma komşu al diye

  Komşularla iyi ilişkiler ve ev sahibi ile sorun yaşamamak adına önce diyalog yolunun tercih edilmesini daha doğru bir yol olarak buluyorum. Ev sahibinin tavrı da öğrenildikten sonra böyle bir tavır sergilenebilir.

  Komşularınız sorarsa örneğin... cinsiyet uyum sürecinde olan bir arkadaşınız veya akrabanız ve onun arkadaşları falan diyebilirsiniz..


  Siz nasıl komşularınızın misafirlerine, evlerine kimlerin girip giremeyeceğine karışmayacağınız gibi onlar da size ve misafirlerinize karışamazlar. Hakan0707

  Bel soğukluğu ile ilgili hiçbir belirti yok ama bende

  Penisten beyaz, sarı veya yeşil akıntı olması bel soğukluğu belirtileri arasında.

  Yapmanız gereken zaman kaybetmeden bir doktora görünmeniz.

  Bir de anal ilişkide zevk suyu diye bir akıntı olmaz! akıntı ya dışkıdan ya da bir hastalıktan kaynaklanıyordur.

  Lise zamanlarında LGBTİ camiasından arkadaşlarla takıldığımız bir park vardı. Genelde travestiler vs de takılırdı akşamları. bizde onlarla beraber takılırdık sohbet ederdik tabii orada çok dönerdi bu lubunca jargonu bana nedense hep itici, varoş gelmiştir. Sonradan tabi biz koptuk o arkadaşlarla herkes bir yere gitti. Şuan çevremde LGBTİ camiasından pek kimse de kalmadı. Konuşulduğunu vs uzun zamandır görmedim. Ortamlarda hala konuşuluyordur belki ama bilmiyorum.

  Ankara'dayken takıldığımız iki kulüp vardı, genelde trans arkadaşlar konuşurlardı.

  Hatta bir tanesi turan güneş'teydi beraber gitmiştik :)

  Arada bir arkadaş ortamında da denk geliyor.

  Merhaba Müge, 2006'dan bu yana çoğunlukla çevrimiçi aktivizm içerisindeyim.

  2015, 2017 yılları arasında Ankara'da kurduğumuz ve daha sonra kapattığımız LGBTİ Der adlı dernekte başkan yardımcılığı görevini yürüttüm. Yaklaşık 62 gün metris cezaevinde eşcinsel koğuşunda tutuklu kaldım, burada da kısmen yeni transfer edilen mahkumlar ve gardiyanların anlamaması için lubunyaca konuşuluyordu. Yanıtlayabileceğim soruların olursa yanıtlayabilirim.

  Bu foruma Twitterdan tanıdığım Cemre için üye olmuştum çünkü iş arıyordu ben de bulduğum ilanları gönderiyordum .Annesi öldü , köpeğini zehirlediler karton toplarken İzmir'in kurtuluş gününde Suriyeliler dövdü

  En çok beni düş kırıklığına uğratan İzmir belediyesi oldu sözde LGBT dostu. bir gök kuşağı renkli bayrak koyunca destek vermiş oluyor. .

  Öyle desteği evden biz de verebiliyoruz. İş versene Kaç kere etiketledim hiç dönüş yapmadılar

  Dün öldü diye duyunca nasıl sarsıldığımı tüm günü acı ile geçirdiğimi tahmin edebilirsiniz.

  Neyse ki yaşıyormuş .

  Facebook sayfamızda destek olmak amacıyla iş aradığıyla ilgili bir tweetini paylaşmıştım.

  İntihar haberini duyduğumda gerçekten çok üzüldüm, neyse ki iyiymiş.


  Bahsettiğiniz olay bu mu yoksa bu farklı bir olay mı?


  İzmir'de skandal olay! Tecavüze kalkışanlar serbest. Mağdura dava açıldı
  İzmir’de yaşayan genç kadın Cemre Ateş’e geçtiğimiz yıl 3 kişi tecavüz etmeye kalktı. 3 kişinin de serbest bırakıldığını öğrenen Ateş’e kendini koruduğu için…
  www.yenicaggazetesi.com.tr