LGBT+ Bireyi Olmak Seçim mi Kader mi?

 • En sık gelen sorulardan birisi. Genelde "eşcinsellik tercih mi, değil mi?" şeklinde sorulur ama daha genel olsun istedim. Böyle bir başlık forumda olmazsa olmazdı, hem ziyaretçi de artmış olur. ^^ Herkes kendine göre, kendi fikirleriyle cevaplasın bakalım, görsünler tercih mi değil mi.


  Ben transseksüelim. Yani kız olarak doğmam gerekirken erkek olarak doğdum. İçimde bir kız var ama erkek bedenindeyim, bu durum beni çok rahatsız ediyor. İlerde cinsiyetimi değiştirmek zorundayım. Bunun için de psikolojik takip olması, en az iki yıl hormon tedavisi uygulanması, ses antrenmanları yapmam, onlarca ameliyat geçirmem, insanların dışlamasına ve bakışlarına alışmam gerekecek. Bunları da çok istediğimden değil, erkek bedeninde rahatsız hissettiğimden dolayı olmak ZORUNDAYIM. Sence, bu soruyu soran güzel kardeşim, ben bunları tercih etmiş olabilir miyim? :)

 • Panpa bence ne tam kader ne tam seçim sen doğuştan erkek bedeni içinde kadın ruhu taşıyorsun bu senin kaderin ama bedenini ruhunu göre değiştirmek seçimin senin seçimin ne olursa o senin gene kaderin olucak lan beynim yandı 😂😂😇😇lplplp

 • @MURO Çok iyimser yaklaşıyorsun sanki ya. :) Çok teşekkür ederim güzel ve iyimser görüşün için ama sonuçta bazı zorluklar getiriyor bu beni "özel" kılan şey ve ben de apaçık bir şekilde isyan ediyorum. :saint:

  unutma ki panpa şuan bir yoldasın ve bedel ödüyorsun bu yolun sonu sana aydınlık olacak ödediğin bedellerin karşılığını mutlulukla alacaksın gkgkgk

 • Kader dediğniz şeyin aslı astarı yok bir kere bana göre. Kader, özgüveni eksik teistlerin başarısızlıklarda, olumsuzluklarda ve yaşam içinde aklınıza gelecek daha çok olumsuz durumlarda atıf yaptıkları bir kelimeden başka birşey değildir.


  Zaten kader de gördüğüm kadarı ile İbrahimî dinlerde de çok çelişkili birtakım durumlar ortaya çıkartığı için. Bu konularda kafa patlatan adamlar bu görüşten son yüzyıldır uzaklaşmış durumdalar. Ve her ne kadar bana saçma sapan gelse de kendilerine göre birtakım mantıklı açıklamalar getirdiklerini öne sürmektedirler.


  Ancak soruyu seçim mi yoksa doğuştan gelen bir durum (az görülen durum) mu? Olduğunu varsayarak cevaplamak gerekirse zaten bunun cevabını biliyoruz hepimiz sanıyorum.


  Bence bizim burada tartışmamız gereken bu duruma anomali diyebilir miyiz? Diyemez miyiz?. Yani diğer durumdan orantısal olarak az görülen anlamında kullanılabileceği fakat bu anlamın kendi içerisinde de bizim bakış açımıza göre çelişkili durum yaratabileceği kanısındayım. Biz LGBTi bireyleri hasta olarak görmüyoruz ve doğal /doğduğu gibi, özgün hali ile kabul etmeyi tercih ediyoruz. Bu şuanki dünyanın bakış açısıdır. Dolayısı ile LGBTi bireyleri olağan halinden farklı olduğunu öne sürersek otomatik olarak şu cevabı vermemiz gerekecektir. Bu durum şuanki tıp terminolojisine göre olağan haline getirilemese dahî ileride bu yönde sağlanacak gelişimler ile bunun tersi mümkün olabilir. Şu halde baştan kabul ettiğimiz "yaygın olandan farklı" anlayışı tıbbi birtakım eksikliklerin de biyolojik olarak var olduğu göz önüne alındığında ki bunları üreme ve canlının soyunu devam ettirmesi gibi çok temel ve basit bir biyolojik gerçekten bahsediyorum, bu insanları olağan yani yaygın görülen duruma geri mi getireceğiz? Bu durumda şuanki DSÖ tabiri caiz ise zıçtı :D


  O değil. Biz hepimiz Zıçtık. :D


  Yani bu durumu alışagelmişten az görülen olarak görmemiz bizim yararımıza bir durum değil. Biz bu durumu ancak özgür irade, doğal olanı koruma gibi kısmen muhafazakar bir üslup ile ortaya koymalıyız. Yani bu durumda şimdi olmasa bile ileride seçim diye adledilebilir mi? Mümkün. Ama bunu söyledim diye bu şekilde olacağı meçhul.


  Tabi buradaki seçimden kastım hetoroseksüel cis bireyin lgbti durumlarını seçip yönelmesi değil! Lgbti bir bireyin hetoroseksüel cis hale gelebilme durumu.


  Okuduğunuz için tişikkirlir.


  edit: Yukarıda yazdığım girdide birtakım anlatım bozuklukları olduğunun ben de farkındayım. Açıkçası bu saatte düzeltesim gelmedi. Ama özünde anlaşılabilir olduğunu düşünüyorum. tişikkirlir.

 • Çok uzun stark okumadım ama mantıklıdır yazdıkların 😇😇


  LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 • Seçim olması için bence benim isteyerek bir şeyleri hissediyor olmam gerekirdi. Kendimden örnek vermek gerekirse, ben "normal" bir aşk yaşayıp, 21 sene boyunca "normal" yaşadım. (Çoğumuz aşkın hiç bir zaman bizim seçimimiz olmadığını bilirsiniz. Kendiliğinden gelişen bir olaydır.) Bir kız arkadaşımı görmemle, o anki psikolojim ile ne olduğunu anlayamadım, geçiştirdim. Bir süre sonra hala aynı hislerle doluydu içim, gözlerine saatlerce bakmak istiyordum, onu her gördüğümde zaman duruyordu benim için ve öyle güzel bir gülüşü vardı ki, o güldüğünde benim içimdeki bütün karanlıklar dağılıyordu. (Bunun gibi duyguların birinden hoşlanmak/aşık olmak olduğunu biliyoruz.)

  Biraz araştırdım, neden böyle hissediyorum diye. Bir kadına, hemcinsime. Daha sonra öğrendim her şeyi. Doğru kaynaklardan, sadece araştırma yapmak bile yetiyor, gerçekten, tüm ön yargıları kırmak için. Sonrasında biraz zor zamanlarım oldu ancak, kendimi sevmeyi öğrendim. Yanlış olmadığımı öğrendim.


  Ufak bir örnek daha vermem gerekirse kendimden, uzun oldu sanki yine kusura bakmayın :)


  Ben trans değilim, kadın olarak doğdum ve bundan yana hiç bir sıkıntım yok, bedenimi seviyorum. Ancak "kız/kadın kıyafetleri" dediğimiz olayı bir türlü kendime uyduramadım. Ben evet kadındım, ancak sizin "erkek kıyafetleri" dediğiniz kıyafetleri giyiyordum. Diyeceksiniz ki bu kesinlikle senin seçimin. Dışarıdan öyle gözüküyor, evet. Ama hep demez miyiz? Kendiniz olmalısınız. Kendinizi nasıl rahat, özgür, 'kendiniz' hissediyorsanız öyle davranmalısınız. Trans olduğumu düşünmüyorum ancak bende tüm bunlarla doğmuşum ve "nasıl rahat hissederek öyle davranmamızı" istiyorsanız, ön yargıları kırmamız gerekiyor. Kimse gerçekten kendini bilen kimse "aa ben ilgi çekeyim, nasıl çekeyim, lgbti olayım bugünde" demiyor.

  Yani daha uzatmamam gerekirse, seçim olduğunu düşünmüyorum.

  Kader olgusu da, bizler genelde içinden çıkamadığımız ve tüm olumsuz olarak yorumladığımız her şeye kader dediğimiz için tam olarak günümüzdeki kader olgusuyla da bütünleştirmiyorum. Ancak doğuştan ve biz var olduğumuz andan itibaren gerçekleşen ve bizi biz yapan bir şey olduğunu düşünüyorum.


  Naçizane fikrim bu yönde. Umarım doğru ve yerinde örnekler ve açıklamalar yapmışımdır kendimce :)

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!