Amsterdam

 • Kimine göre dünyanın gay başkenti, kimine göre kuzeyin Venedik'i, kimine göre ise sadece esrar odası… Ama herkes için mükemmel!


  Amsterdam şehrinin her yerindeki sokaklar kadar sık kanalları, insana bir çizgi filmin içinde yaşıyormuş hissi veren binalarıyla başlı başına farklı bir deneyim. Özellikle de daha önce yurt dışına hiç çıkmamış kişiler için kesinlikle muhteşem bir başlangıç noktası.


  Sunduğu farklı mimari ve hissin dışında sıcak kanlı ve yabancılara karşı açık insanlarıyla daha gittiğiniz andan itibaren aşık olabileceğiniz şehirde birkaç gün geçirdikten sonra kendinizi evinizde hissetmeniz de çok olası. Ülkenin kuzeyde olması nedeniyle turistleri bir hayli şaşırtan bu sıcak kanlılık bazen öyle bir boyuta varıyor ki yol sorduğunuz kişi zaman zaman yolunu değiştirip size eşlik edebiliyor.


  Bununla birlikte bir eşcinsel başkent bekleyip de Amsterdam'ı ziyaret edenlerin bazen hayal kırıklığına uğramadığını söylersek de yalan söylemiş oluruz. Çünkü Amsterdam'ın toplam nüfusu yarım milyonun altında. Bundan dolayı eşcinseller yüzdesel olarak ne kadar yüksek bir orana sahip olsalar da sayısal olarak az olmanın etkisi hissediliyor. Bazen binlerce kişilik Amerikan tarzı gece kulüpleri ve kalabalık bekleyenler büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor çünkü şehirdeki eğlence mekanları genel olarak küçük ve gösterişten bir hayli uzak. Ancak Amsterdam bekli de bir eşcinsel olarak elinizde haritalar, rehberler olmadan ziyaret edebileceğiniz tek şehir. Zira sokaklarda karşınıza çıkan Gay Info ofisleri ve her eşcinsel mekanın astığı gökkuşağı bayrakları işinizi bir hayli kolaylaştırıyor. Yapmanız gereken tek şey adeta havaalanından şehre kadar gitmek.


  Amsterdam'da bahsederken bahsetmeden geçemeyeceğimiz bir diğer nokta ise şehrin kozmopolit yapısı. İster yerleşik halkı isteniz de turistleri ele alın sonuç aynı olacak. Dünyanın her yanından insanın bir araya geldiği şehirde canınızın istediği her türlü yemeği bulabiliyor ya da kendi dilinizde yayın bulabilmenin ve kendi dilinizi konuşabilmenin rahatlığı yaşabilirsiniz. Çöpçüsünden bakkalına herkesin İngilizce ve Almanca'yı çok rahat konuşması da bir turist olarak hayatınızı kolaylaştırıyor.


  Ne Zaman Gideyim ?

  Amsterdam yılın her döneminde insana eğlence vadeden nadir şehirlerden birisi. Yılın dilediğiniz zamanında gidebilirsiniz. Ancak yaz başında Gay Pride varken giderseniz eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.


  Nerede Kalayım ?

  Amsterdam'da yapılacak en doğru tercih şehre uzak zincir hoteller yerine şehrin merkezinde eğlencenin kalbinde konaklamak.


  GTurk

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!