Türkiye'de yaşamayıp Türkiye'de Ameliyat Olmak?

• Merhaba,

20 yaşında Kanada'da yaşayan bir trans kadınım. Cinsiyet değiştirme ameliyatını Türkiye'de olmak için ne yapmam gerekiyor? Normalde Türkiyede hormon ve ameliyat sürecine legal olarak başlamak için mahkemeye dava açmak falan gerekiyormuş sanırım, ve bu süreç 6+ ay sürüyormuş, ama ben hormonları vs. başka bir ülkeden aldığımdan bu süreçten geçmem yine zorunlu mu? Hani kanadalı psikiyatristlerden vs onay alsam bu geçerli olurmu? Ve ameliyatlar sgk tarafından karşılanıyormu? (Türk vatandaşıyım)

• Support

Konuyu onayladı.
  • Evet geçerli olur tabiki oradaki rapor ancak yine de dava açmanız gerekir. Bu şekildeki süreç nasıl işler emin değilim o nedenle dosyayı bir avukata verirseniz sizin yerinize takip edebilir.

Ameliyat SGK tarafından maalesef karşılanmıyor. Üstelik bu ameliyatlar Türkiye’de çok yapılmadığı için bu ameliyatlarda tecrübeli doktor fazla yok ve burada ameliyat olanlar genelde sonuçtan memnun olmuyor. çok tavsiye edemiyorum bu nedenle.

Tayland’a gitmenizi önerebilirim. Hem dava falan uğraşmaya gerek yok direkt psikiyatri raporunu götürmeniz yeterli oluyor.

Winter is Coming:!:

• Evet geçerli olur tabiki oradaki rapor ancak yine de dava açmanız gerekir. Bu şekildeki süreç nasıl işler emin değilim o nedenle dosyayı bir avukata verirseniz sizin yerinize takip edebilir.

Ameliyat SGK tarafından maalesef karşılanmıyor. Üstelik bu ameliyatlar Türkiye’de çok yapılmadığı için bu ameliyatlarda tecrübeli doktor fazla yok ve burada ameliyat olanlar genelde sonuçtan memnun olmuyor. çok tavsiye edemiyorum bu nedenle.

Tayland’a gitmenizi önerebilirim. Hem dava falan uğraşmaya gerek yok direkt psikiyatri raporunu götürmeniz yeterli oluyor.

Teşekkür ederim. İlk tercihim Tayland'dan yanaydı, ama orası da en az 25k kanada doları tutuyor, bende üniversiteyi bitirir bitirmez ameliyatı olmak istediğim için ucuz olan ülkelere bakıyorum

• İran'ı araştırdınız mı?

Bir şeriat ülkesine gitmeye çok sıcak bakmıyorum açıkçası. Türkiye'yi isteme nedenim hem bildiğim ülke, hem kur yüzünden fiyatlar iyi. Penile-Inversion methodu olmadığı sürece hangi tür Vaginoplasty ameliyatı yaptıkları önemli değil

• Bir şeriat ülkesine gitmeye çok sıcak bakmıyorum açıkçası. Türkiye'yi isteme nedenim hem bildiğim ülke, hem kur yüzünden fiyatlar iyi. Penile-Inversion methodu olmadığı sürece hangi tür Vaginoplasty ameliyatı yaptıkları önemli değil

Anladım, İranlı bir trans kadınla konuşmuştum.

İran'ın cinsiyet geçiş ameliyatı için dünyanın en popüler ikinci destinasyon olduğunu, bu nedenle tecrübeli doktorlara sahip ve en son teknikleri kullanan bölgedeki en gelişmiş ülke olduğunu söylemişti

Ülkenin ekonomik faktörleri nedeniyle cinsiyet geçiş ameliyatları Avrupa ülkelerinin yarı fiyatına hatta üçte birinden daha ucuza gerçekleştiriliyormuş.

Fazla bir bilgim yok, eğer araştırdıysanız durumu sizden de öğrenmek istedim.

Teşekkür ederim.

Şimdi katılın!

Henüz bir hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olup topluluğumuzun bir parçası olun!