Posts by Nikopol


  Harem'de Dört Kadın


  Filmin Konusu:

  Sadık Paşa cahil, zevkine düşkün, bir o kadar da dindar geçinen bir Osmanlı paşasıdır. Varlık içerisindeki konak hayatında üç eşiyle beraber yaşar. Özel olarak yapılan macunlara rağmen çocuğu olmamaktadır ve bir oğlu olmamasının nüfuzunu etkilediğine inanır.Haremindeki kadınlardan Mihrengiz, paşanın jön Türk yeğeni Dr. Cemal 'e aşıktır. Geri planda kalan silik bir cariye olan Gülfem ise köşk içerisindeki önemini artırmak için Paşa'nın asker yeğeni Rüştü'den çocuk peydahlamaya çalışmaktadır ve akıl hocasıyla birlikte bunun hazırlıklarını yapar. Şevkidil (en büyük cariye) güçlü, entrikacı, köşkü ve ahalisini tek başına yönetebilecek kapasitede, afet-i devran bir kadındır. Mihrengiz ile arasındaki sevgi giderek bir lezbiyen ilişkiye dönüşür. Her şey, Sadık Paşa Ruşan'ı dördüncü eş olarak almak istediğinde karışmaya başlar.


  Yapımı : 1965 - Türkiye
  Tür: Dram
  Süre: 108 Dak.
  Yönetmen: Halit Refiğ
  Oyuncular: Cüneyt Arkın , Tanju Gürsu , Önder Somer , Ayfer Feray , Pervin Par
  Senaryo: Halit Refiğ , Kemal Tahir
  Yapımcı: Özdemir Birsel

  Transamerica'yı henüz izlemediyseniz tavsiye ederim


  Filmde, Bree adındaki transseksüel bir kadının (Felicity Huffman), uzun süredir varlığından haberi olmadığı oğlu Toby (Kevin Zegers) ile yaşadığı bir yol hikâyesini anlatmaktadır. Film, Desperate Housewives'taki rolü ile de bilinen Huffman'ın performansıyla Akademi Ödülleri'nde bir adaylık elde ederken, Altın Küre'de ise bir ödül kazandı. Yönetmen ve oyuncuların verdikleri röportajlara göre, filmin ana temalarından biri kişinin kendisini keşfetmek için çıktığı yolculuktur.

  Lubunca sözlük tam olarak ne oluyor?


  Lubunca ya da labunyaca, Türkiye'de LGBTİ bireyler tarafından kullanılan bir çeşit jargon.

  Yaklaşık dört yüz kelimelik bir dil olan Lubuncanın kökeni 17. ve 18. yüzyıllara dayanıyor...

  Kamusal ve özel alanda diyalogların anlaşılmaması ve bu yolla hayatta kalmak amacıyla ortaya çıktığı düşünülmektedir.

  Teoman'ın "Yavaş Yavaş" albümünde İrem Candar'la düet yaptığı "Bana Öyle Bakma" şarkısının sözlerinde "Bana öyle bakma anlayacaklar, ikimize karşı bu dünya bizi anlamayacaklar" dediğinde Ahmet ve Emre gibi birçok Lgbti bireyinin hayatını özetlemişti. İlk görüşte aşka inanır mısınız bilmem ama Ahmet ve Emre ilk görüşte birbirlerine âşık olanlardan, sosyal medya üzerinden tanıştılar ve Ahmet askere gidene kadar hiç ayrılmadılar. Eğer aşk asker de başkaysa bunun asıl sebebi Emre'nin kuşkuya yer vermeyecek derecede Ahmet'te sadık olmasıydı! Sonrasın da ne mi oldu? Askerliği bitirip işe başlayınca Ahmet evlendi hayır yanlış okumadınız! "Toplum Baskısı" yüzünden Ahmet'de evlendi.


  Tanışma hikâyenizi dinlemek isterim?


  Emre ile sosyal medya üzerinden tanıştık sohbeti çok hoşuma gitmişti belli bir süre sonra yüz yüze görüşmeye karar verdik. Bundan 7 yıl önce bir Ağustos akşamı parka görüşmeye gittim ve nasıl birisiyle karşılaşacağımı bilmediğim için çok heyecanlanmıştım. Buluşma yerine geldiğimde parkın önünde bekleyen birisini gördüm, emin olmak için aradım Emre'ymiş yanına gittim selamlaştık biraz yürüdük. İkimizde hiç konuşmuyorduk daha fazla dayanamadım sohbet açmaya başladım, konuştuk çok hoşuma gitmişti. O gece benimle evime kadar geldi ayrılınca hemen uzun bir mesaj atıp sevgilim olmasını istedim.


  Eşcinsel dünyasında aşk başkadır! İlişkinizi çevrenizde kimler biliyor ve tepkileri nasıl?


  Yaşadığımız dünyada eşcinsel ilişkileri oldukça zordur! Sevgilin olduğunu düşün her şeyi gizli yaşıyorsun, hep içinde birileri tarafından yakalanıp toplum tarafından dışlanma korkusu var. Maalesef eşcinsellerin de arasında birbirini kıskanma ve dedikodu çok olduğu için evimizin içinde sevgiliyiz, sokağa çıktığımız da ise en iyi iki arkadaşız.


  Tek eşli misiniz yoksa çok eşli mi?


  Ruhum ve bedenim yalnızca Emre'ye ait.


  Yaşadığınız şehirde eşcinsel olmak zor mu?


  Eşcinsellik teoreminin dünyada kabul edilmediğini düşünürsek insanların saygı duymasını ve rahat yaşamayı beklemek hayal olur.


  Aşk Askerde Başkadır


  Peki askerlik nasıl geçti?


  Askerlik sürecinde sadece aşkımı özledim her zaman yanımdaymış gibi hissediyordum. Askerde günlüğüm vardı her gece insanlara anlatmak istediklerimi ona yazardım tek dostum sırdaşım defterim olmuştu.


  Askerlik deyince aklınıza ilk ne geliyor?


  Eşcinsel olduğum halde heterolar gibi yaşamak zorunda kaldım.


  Evlenmeye nasıl karar verdiniz?


  Evlilik hayatımda isteyeceğim en son şeydi. Evlilik kararını kendim için değil ailem için aldım çünkü hiç bir aile çocuğuna "İbne" denilsin istemez! Nişan döneminde 2 defa nişanı bozmak istedim ailem karşı çıktı. Ebru'ya hiç hetero gibi yaklaşamadım, aramızda duygusal bir şeyler yaşanmadı ama ailemin ısrarıyla evlenmek zorunda kaldım tabii anlaşamadığımız için evliliğimiz çok uzun sürmedi.


  Evleneceğini Emre'ye nasıl açıkladın?


  Evleneceğimi söylediğimde ilk başta inanmadı aslında inanmak istemedi ciddi olduğumu anlayınca çok üzüldü ağladı bende dayanamadım sarılıp Emre'ye ağladım. (Ağlıyor)


  Evlilik süreci nasıl geçti?


  Sevgilimle yaşamayı hayal ettiğim hayatı bir başkasıyla yaşamak zorunda kaldım. Evlilik sürecinde hiç mutlu değildim! Düşünsenize her gece sevmediğiniz bir insanla aynı yatağa girip uyuyorsunuz.


  Türkiye'de evlilik eşitliği olsa Emre'yle evlenmek ister miydin?


  Hayatım boyunca isteyeceğim en güzel karar Emre ile evlenmektir. Her gece onun gözlerinin içine bakıp kokusunu içime çekerek uyuyup sabah öpücüğüyle uyanmak yanımda her daim sıcaklığını hissetmek bundan başka ne isteyebilirim.


  Emre'yle ne kadar arayla buluşuyorsun?


  En uzun ayrılığımızı ben askerdeyken yaşamıştık ama simdi okul ve iş dışındaki bütün zamanı birlikte geçiriyoruz.


  Röportaj: Murat Fırat


  Yorumda bulunmak için Facebook veya Google hesabınızla üye olabilirsiniz.

  toplumsal cinsiyet kalıplarının var olması bile saçmalık, İlk düğme yanlış iliklenirse, gerisi de yanlış gidiyor, yanlış iliklenen düğme sayısı arttıkça düzeltmesi zorlaşıyor. bu durum da aynen buna benziyor. çok güzel bir yazı olmuş, teşekkürler Blue

  ÖNEMLİ NOT: Türkiye'de cinsiyet geçiş ameliyatı olabilmen için ÜREME YETENEĞİNDEN YOKSUN olman gerekir.

  AYM Cinsiyet Geçişinde "Üremeden Yoksun Olma" Şartını Kaldırdı, Anayasa Mahkemesi, cinsiyet geçişinde "üreme yeteneğinden yoksun olma" şartını düzenleyen hükmü iptal etti. Avukat Hun, "15 yıldan sonra ilk kez transların ve intersekslerin üreme hakları ile hukuki zorunluluklar yeniden gündemimize girdi” dedi... 01 Aralık 2017


  AYM Cinsiyet Geçişinde "Üremeden Yoksun Olma" Şartını Kaldırdı

  Sigaradan daha zararlı  Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman El Jundi, vatandaşların sigara yerine daha az zararlı olduğunu düşündükleri için nargile, pipo gibi tütün içeren diğer ürünleri tercih ettiklerini fakat nargilenin sigaradan daha zararlı olduğunu söyledi.İçerisinde tütün bulunan bütün ürünlerin bağımlılık yaptığını belirten Medical Park Ordu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman El Jundi, yaptığı açıklamada, “Vatandaşların sigara yerine daha az zararlı olduğunu düşündükleri için nargile, pipo gibi tütün içeren diğer ürünleri tercih ediyorlar. Aslında bu ürünlerin bazıları sigaradan daha zararlıdır. Örneğin nargile içmek her ne kadar hoş kokusundan dolayı kişiler tarafından tercih edilse de sigara ile karşılaştırdığımızda nargile daha zararlıdır. Nargile içerken akciğerlerimize çektiğimiz duman, sigara içerken çektiğimizden daha fazladır. Bir de dumanı nargilenin mekanizmasında bulunan, su kısmının altından çektiğimiz için duman akciğerlerimizde en ince hava keselerine kadar ulaşır. Bu durum çok zararlıdır” dedi.