Yapay Zeka Hakkında Düşünceleriniz Neler?

 • Arkadaşlar merhaba ben Somanya. Şu günlerle oldukça popüler olan bir konuda düşüncelerinizi merak ediyorum. Konuya girmeden önce önemli bulduğum bir detay var; Turing Testi...


  Özellikle yapay zeka için olan turing testinden biraz bahsetmek istiyorum. Bu test aslında Gerçek bir insanla bilgisayarın etkileşimi neticesinde gerçek insanın karşında bir bilgisayar olup olmadığını anlamasından geçiyor. Eğer anlamazsa test başarılı olmuş demektir. Bunu akıllı telefonlarımızda bulunan sanal asistan ile kendimiz de deneyebiliriz. Eminim hepimiz onun yapay zeka olduğunu daha ilk soruda fark ederiz. Yıllardır bu testten başarılı bir sonuç elde edilememişti ancak geçtiğimiz aylarda google derin öğrenme (deep learing) teknolojisi ile hazırladığı bir yapay zeka ile çeşitli mağazalardan telefonla sipariş verdirdi ve rezervasyon yaptırdı. Ve karşıdaki insan bir yapay zeka ile konuştuğunu fark edemedi.


  Yıllar sonra ilk defa turing testi başarıya ulaşmış oldu diyebiliriz. Ayrıca Google Derin öğrenme algoritmasını kullanarak Daha önce Bilgisayara karşı oynanan GO oyunlarında bilgisayarın kazanamadığı oyunu ilk defa bilgisayarın kazanmasını sağladı ki bilgisayara karşı ortalama bir oyuncu bile bu oyunda galibiyet kazanabiliyor.


  Sizce bu Hawking'in dediği gibi insanlığa karşı bir tehdit olabilir mi? Yoksa medeniyetimizde hiç olmadığımız kadar bizi ileri taşıyabilir mi?


  Peki yapay zeka bizim zekamızın bir ürünü ise Tanrı kaldıramayacağı bir taş atabilir mi?

 • Bazı konularda mümkün...


  İngiliz teknoloji firması DeepMind tarafından geliştirilen ‘AlphaZero’ adlı yapay zeka programı, 4 saatte öğrendiği satranç oyununda ‘şampiyon’ unvanına sahip olan rakibi ‘Stockfish 8’ adlı programı yenmeyi başarmıştı.


  2014’te arama motoru Google’ın satın aldığı DeepMind’in geliştirdiği program, 100 maçlık yarışta rakibine açık ara fark attı. Yerel basında çıkan haberlerde, sadece oyunun temel kuralları öğretilen AlphaZero, bin 500 yıllık satranç tarihinde hiçbir insanın aklına gelmeyen hamleler gerçekleştirerek birincilik tahtına oturdu.


  İngiliz satranç şampiyonu Simon Williams, yapay zeka programının zaferiyle ilgili yaptığı açıklamada, “AlphaZero satranç dünyasını fethetti, bir anda oyunu çözerek insan ırkını evcil hayvanı haline getirdi” dedi.

 • AlphaZero, bin 500 yıllık satranç tarihinde hiçbir insanın aklına gelmeyen hamleler gerçekleştirerek birincilik tahtına oturdu.

  Sanırım durumu özetleyen kısmı bu... Yani sadece temel kuralları öğreterek kendi kendine ki buna kaynakları da etkin birşekilde kullanabildiğini varsayıyoruz. Satranç stratejisi geliştirebiliyor. Ki bu ön tanımlı bir yazılımla da olmuyor kendi kendine tamamen kaotik bir yöntem ile gelişiyor.


  Tıpkı ExMachina ve Her filmlerinde olduğu gibi bir gelecek bizi bekliyor olabilir!

 • Aslında bu bahsettiğiniz hadise yaşandı. Tıpkı google'ın derin öğrenme sistemine benzer bir şekilde çalışan microsoftun bir twitter hesabı ile etkileşime geçirdiği yapay zeka vardı. Ne yazık ki kısa süre içerisinde bu hesap aşırı ırkçı ve radikal mesajlar yazmaya başlayınca microsoft çalışmayı süresiz durdurmak zorunda kalmıştı.

 • evet, kısacası Stephen Hawking gibi yapay zekayı tehlikeli ve güvenilmez buluyorum. Arya Stark


  Üzerinde fazla düşünmedim ama birlikte şu sorulara yanıt arayabiliriz...


  1. yapay zeka doğru veya yanlışı neye veya kime göre ayırt edip karar verecek?

  2. eğer çoğunluğa göre karar verecekse ya çoğunluk aldanmış ya da aldatılmışsa?

  3. eğer ferdi davranıp veya önceki örneklerle çakıştığı için bir sonraki çoğunluğun doğru bulduğu ve uygulaması gerekeni yanlış bulup uygulamazsa?

  4. insanı dünyaya... kısacası evrene karşı bir düşman, bir virüs olarak görüp yok etmeye yönlenirse?

  5. yapay zeka üçüncü bir kişilerin kontrolüne geçerse, örneğin yargıda... yapay zekanın karar verip vermediğini nereden bileceğiz?

  6. yapay zeka kestirilemeyen bilgiler, örneğin yalan söylemeyi veya aldatmayı öğrenmeye ve uygulamaya kalkarsa?


  şunu da eklemek isterim ki insan bir konuda karar verirken yapay zeka gibi sadece öğrenmeye dayalı karar vermiyor

  insan karar verirken duygular, hisler, içinde bulunduğu zaman, biyolojik yapısı, olasılık, oluşan şartlar ve ortam gibi bir çok etkene dayanarak karar veriyor

  belli bir konuda sonuca ulaşmaya kalkarken belki yapay zeka örneğin bir hesap makinesı gibi insandan daha hızlı, hatasız ve kesin bir sonuca ulaşabilir ama genel anlamda Stephen Hawking'in dediği gibi insanlığın sonunu bile getirebilir.

 • Kesinlikle sana katılıyorum Frank Gallagher Tabiki aslında biz yapay zekayı konuşurken onun da insansı bir düşünce sistemine sahip olacağından yola çıkarak bu çıkarımları yapıyoruz bunun ne kadar ulaşılabilir olduğunu ancak zamanla anlayacağız. Yani herşey muallak. Ancak bu soruları bizden önce birçok insan düşünmüş bununla ilgili bilim-kurgu romanları yazılmış, filmler çekilmiş. Birkaç örnek vermek gerekirse;


  The Matrix, Ex Machina, Upgrade, filmleri,

  Deep Learning — Ian Goodfellow, The Singularity Is Near — Ray Kurzweil

  bu konuya güzel örnek teşkil edecek kitaplar.

 • Bu konulardan biraz bahsetmek ister misin Frank Gallagher örneğin yapay zeka'nın yönetime hakim olduğu bir devlet sistemi inşaa etsek nasıl olurdu? Daha adil ve özverili çalışabileceği için herkes memnun olur muydu? peki bu durumda Yapay zeka insanlığa hükmediyor diyebilir miydik? Yoksa kanunları bizler oluşturuyoruz ve Yapay Zeka bizim kontrolümüzde mi derdik? Peki ya Yönetici bir Yapay Zeka toplumda infial yaratacak olaylara nasıl tepki verirdi? İnsani ve vicdani olarak insancıl mı davranırdı yoksa matematiksel hesaplamalar ile hangi sonuç daha baskın çıkıyorsa onu mu uygulardı?


  Vicdanlı bir Yapay Zeka algoritması olabilir mi?

 • adil olmak devamlı çoğunluğun dediğiyle olmuyor, azınlık haklarının da korunması gerekir

  eğer çoğunluğun kararını uygulayacaksa faşist bir sistemin ötesine geçemez, vicdanın tanımlanmasını sağlayacak bir merci olmadığı ve aldatılmaya müsait olacağı için vicdanlı bir yapay zeka algoritmasının da mümkün olacağını sanmıyorum. Arya Stark

 • Vicdan kendimize yapılmasını istemediğimiz hiçbir şeyi başkalarına yapmamaktan geçiyor bence. Ancak bu vicdanı tanımlamaya yetmez. Vicdan toplumsal olarak uyum içinde yaşamı kolaylaştırmak için insanlara sonradan aşılanan bir kavram. Belki de;

  Quote from William Shakespeare

  "Vicdan güçlüleri korumak için korkakların uydurduğu bir sözden başkası değil"

 • Peki dünyada yaşayan milyarlaca insanlık işgücü robotların kullanılması ile ne olacak? Mevcut ekonomik koşullar geçerliliğini yitirecektir. Ve bu da farklı bir sosyolojik oluşumu tetikleyecektir. Bu durum asırlarca hüküm süren toplumsal sınıfların sınırını belirsizleştirebilir. Peki gücü elinde tutanlar için hangisi daha kârlı? Robot işgücü mü? Yoksa hali hazırda bulunan proletarya mı?

 • İnternet bir çok mesleği yok etti, bir çok insanı işsiz bıraktı..

  Hatırlıyorum Mecidiyeköy'de motorlu kuryeler vardı, plazaların önünde onlarcası beklerdi...

  reklam ajanslarından aldıkları cd'leri maatbalara, bir dosyayı bir şirketten diğer şirkete götürürlerdi.

  Bir sektör haline gelmişti, artık insanlar e-imza ile internet üzerinden evrak gönderebiliyor, ajanslardan matbaa'lara yüksek boyutta dosyalar dakikalar içinde gönderilebiliyor... kısacası internet bu iş kolunu bitirdi. aynı durum bir çok diğer meslek için de geçerli.. fotoğrafçılık, vs etkilenen bir çok iş alanı var.


  Aynı durum yapay zeka ve robot teknolojisi geliştikçe devam edecek

  Ham made sıkıntısı yaşanmaz, farklı enerji türleri bulunup enerji masrafları düşerse robot işçgücü işveren açısından daha karlı..


  Yemek molası yok

  Tatil yok

  Sigorta yok

  Hata yapma oranı düşük

  Uyumsuzluk yaşamaz.. vs.. vs..

 • demin şöyle bir şey denk geldi, ilgini çekebilir Arya Stark

  Yapay zeka doktorların diyabette körlüğü engellemesine yardım ediyor. Diyabetik retinopatinin teşhisiyle ilgili en büyük zorluk vakaların sayısıdır. Sadece Hindistan'da taramadan geçmesi gereken 70 milyon diyabet hastası var. Ancak eğitimli hekim sayısı, bu hastaların retina taramalarının incelenebilmesi için yeterli değil. Google’ın yapay zekası, retina taramalarını doğru yorumlayarak diyabetik retinopatinin daha kolay teşhis edilmesine yardımcı olursa belki de milyonlarca kişi görme yetisini kaybetmekten kurtulabilir.