HIV+ Olmak Nedir?

Birleşmiş Milletler'e göre dünyada 38 milyon kişi HIV enfeksiyonu ile yaşıyor ve 25 milyon kişi tedaviden yararlanabiliyor. Peki HIV nedir? HIV belirtileri nelerdir? HIV nasıl bulaşır? HIV ile AIDS arasındaki fark nedir? HIV testi nasıl yapılır? HIV öldürür mü?


Geçtiğimiz 35 yılda HIV yani "İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü" (Human Immunodeficiency Virus) tanısı ve tedavisinde önemli ilerlemeler sağlandı. Tedavi edilmediği durumlarda vücudun farklı virüsler, enfeksiyonlar ve kanserlere karşı savunmasız hale gelmesine neden olabilen HIV, artık günde bir ya da iki hap alarak tedavi edilebiliyor.


4 sene önce HIV pozitif tanısı alan 26 yaşındaki Oğuzhan, bu enfeksiyonun ve tedavisinin gündelik hayatını etkilemediğini anlatırken "Aslında korkmamız gereken HIV değil de sosyal damgalanma ve ötekileştirme" diyor.


Oğuzhan, "Ön yargılar nedeniyle insanlar HIV testi yaptırmaya çekiniyor" diyor. Bu durum tanı alamamalarına ve tedaviye başlayamamalarına sebep oluyor. Uzmanlar, tam da bu nedenle kişisel bilgilerin gizli tutulmasına olanak sağlayan anonim test merkezlerinin önemine dikkat çekiyor.

+90 olarak Oğuzhan'ın peşine düşüyor ve HIV dosyasını açıyor.