• bence oldukça düşük, onlar bunun eğitimini alıyor 2 farklı psikoloğa gittim ikiside çok iyi insanlardı hastaya karşı çok garip oluyorlar iyi anlamda ve eğer homofobik birisiyle karşılaşırsanda bir daha gitmezsin zaten ama çok çok düşük ihtimal

• Psikoloji eğitimi almış bir kızla tanıştım ve homofobikti ama bu hepsinin öyle olduğunu göstermez, eğer kendini çok sıkıntılı hissediyorsan denemeye değer bence

Ne yazık ki daha çok hemşire ve doktorlarda homofobik insanlarla tanıştım :(

• bence cinsel hayatını istediğin gibi yaşa psikolog falan sıkıntılı işler ama kendini gerçekten berbat hissediyorsan ve memnun değilsen gidebilirsin. Sonuçta bu kişiler eğitim almış insanlar ve psikolojik destek sağlamak için varlar homofobik olacaklarını düşünmüyorum açıkçası

• Herkes kendince cevaplar vermiş, iyi güzel de, sorun; psikoloğa gitme gereği niye duyuluyor? Siz bir rahatsızlık olarak mı görüyor, düşünüyorsunuz meseleyi? Mesele dediğime de bakmayın, lafın gelişi... Hiç bir heteroseksüel, ben niye heteroseksüelim diye psikoloğa gitmiyordur herhalde. Siz niye gidiyorsunuz?

• Benim gittiğim Dr lar oldukça anlayışlıydı. Gençtiler belki biraz ondan. Ama bir tanesi hormon almamı uygun bulmuyormuş ona soran oldu sanki. Var böyle insanlar. Lütfen yardım almaktan çekinme onların görevi seni yargılamak değil olmamali da. Homoseksüellik hastalık değil iyileşmesi gereken homofobikler. Ama hayata uyum sürecinde yardım almak iyi olabilir, kendinizi tanımanıza yardımcı olur. Selamlar.

• Hıı, ok, orası tamam, doğru, belki de bir bütünlük sağlaması bakımından anlatman gerekmiş. Bir de ben şunu anlamıyorum, yazınızın son kısmında, aileme kabul ettirebilmek diye bir bölüm var. Foruma göz atarsanız bu konuda açılmış birsürü başlık da var. Aileme açılmak, çevreye kabul ettirmek, vs. vs. Hiç kimseye hiç bir şeyi açıklamaya, kabul ettirmeye gerek yok. Bence insanlar kendi kendine boşuna problem yaratıyorlar. Wilhelm Reich'ın Dinle Küçük Adam'da dediği gibi; " Sen kendi kendini prangaya vuruyorsun. Kendi tutsaklığının tek ve biricik sorumlusu, yine sensin. Sen ve başka hiç kimse değil Küçük Adam "

• @ATLAS Aile konusu çok hassas bir konu ve bizim toplumumuz çok bilinçsiz cinsel yönelimler ve kimlikler konusunda sonuç olarak aile hayatımızda çok önemli bir yere sahip ben böyleyim diyip kenara çıkamıyorsun

Eğer gerçekten iyi ve homofobik olmayan bir psikoloğa denk gelirse bence çok iyi düşünmüş Dilara bir uzman yardımıyla açılmak bu sürecin daha rahat geçmesini sağlayabilir

• Ama her türlü zor olabilen bir durum. Psikiyatr size ne yapacağınızı söylemiyor. Dinliyor ve daha olumlu bir çerçeveden bakmanız yönünde salık veriyor. Kimi aile anlayışlı, kimi hiç değil. Ne kadar güzel konuşsam, açıklamaya çalışsam da hele ki arada bilgi ve anlayış yönünden bir uçurum varsa çıldırabiliyorsun. Yine de siz güçlü ve uzlasimci olmalısınız. Denemeden bilinmez

• Aile konusu niye hassasmış, anlamadım. Yıl olmuş 2020, artık bu konuları bi aşın ya. Ana baba, arkadaş, dost, eş sevgili, böyle saçma sapan kavramlara takılıp kalmayın, aslında bu düşüncelere sahip olmak okumamaktan kaynaklanıyor. Okuyun. İçinde bulunduğunuz toplumun size dayattığı saçma sapan kavramlara kısılıp kalmayın.

• Açıkçası ben anne, baba, arkadaş ve eş bunları sadece bir kavram olarak göremiyorum. Eğer duygusal olarak değer verdiğin ve diğer kişilerden ayrı tuttuğun kişiler olmayacaksa ne anlamı var sevginin?

Elbette cinsel kimlikler ve cinsel yönelimler konusu çok okumamaktan, empati ve sistemli düşünmenin eksikliğinden kaynaklanıyor bize düşende bunu bıkmadan usanmadan bilimsel olarak açıklamak

Abiii bu konuları aşın yaaa diyerek kenara çekilerek olmuyor emek vermek lazım tarihte hep böyle oldu Avrupa’da ki lgbtler bıkmadan usanmadan hakkını aradı anlattı Türkiye’de ki lgbtler ise kapalı kapılar ardında yaşadı herşeyi mücadele vermedi

Kısaca sevdiğimiz insanlar için savaşmalı ve bu konuyu aşmalarına yardım etmeliyiz kırmalıyız o ön yargıyı çünkü bu onların tek başına yapabilecekleri bir şey değil.

• Dilara

Konunun başlığını değiştirdi. Eski Başlık: “Psikiyatriste gitmek.” Yeni Başlık: “..”

Şimdi katılın!

Henüz bir hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olup topluluğumuzun bir parçası olun!