Diyanet ve LGBTİ

• son çıkan diyanet işleri ve lgbti haberi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce lgbti bireylerini etkileyecek kararlar çıkar mı?

• Dine göre kendileri haklı. İslamda açık şekilde Lut kavmi lanetlenmiştir (Kur'an 7:80-84). Ancak halkı kin ve nefrete teşvik etmek de suçtur ama söyledikleri tam olarak suç sayılır mı bilemiyorum ben. Eş cinseller için "bunlar yüzünden salgınlar oluyor, hastalık geliyor, nesil çürüyor" demek bence yanlış bir söylem, boş yapmış. Karar olarak da pek bir şey çıkacağını zannetmiyorum. Twitterda tweet savaşına girerler en fazla. Zaten yapmadıkları şey değil ^^

• Dine göre kendileri haklı. İslamda açık şekilde Lut kavmi lanetlenmiştir (Kur'an 7:80-84). Ancak halkı kin ve nefrete teşvik etmek de suçtur ama söyledikleri tam olarak suç sayılır mı bilemiyorum ben. Eş cinseller için "bunlar yüzünden salgınlar oluyor, hastalık geliyor, nesil çürüyor" demek bence yanlış bir söylem, boş yapmış. Karar olarak da pek bir şey çıkacağını zannetmiyorum. Twitterda tweet savaşına girerler en fazla. Zaten yapmadıkları şey değil ^^

acikcasi dine gore onlar hakli demek dogru olmaz hangi dine kime gore neye gore? bu ulkenin yarisi belki de daha fazlasi musluman bile degil muslamanim dese bile muslumanliktan bi haber. ben deist olduğum için pek kuranda yazilanla ilgilenmiyorum karar aşamasında seninle hemfikirim bi şey yapmazlar fazla tepki çeker hem de komik olur ama bu ülkede her an her şey olmasini beklerim

• acikcasi dine gore onlar hakli demek dogru olmaz hangi dine kime gore neye gore? bu ulkenin yarisi belki de daha fazlasi musluman bile degil muslamanim dese bile muslumanliktan bi haber. ben deist olduğum için pek kuranda yazilanla ilgilenmiyorum karar aşamasında seninle hemfikirim bi şey yapmazlar fazla tepki çeker hem de komik olur ama bu ülkede her an her şey olmasini beklerim

Diyanet işleri dine göre konuşmuş. Diyanet işlerini de ülkenin gerçekten az bir kısmı ciddiye alıyor haklısın. Ama adam diyanet işleri başkanı, dinle ilgili konuşuyor eee tabii ki kitlesine göre de bu şekilde bahsediyor. Kur'anda yazılanlara aykırı bir şey söyleyemez ondan bahsetmiştim orada. Bundan bahsetmemesi çok daha doğru olurdu ancak öyle yapmadı ki yanlış bulduğum yan da budur.

Veya farklı şekilde de yorumlayabilirdi. Ki çoğu müslüman eşcinseller iki şekilde düşünüyor. Ya Allah beni bununla imtihan ediyor, kurtulmam lazım, evlenmem lazım falan (evlenemezse de hiç ilişkiye girmemeye yemin ediyor kendi kafasında) ya da öbür türlü (bana göre daha doğru olanı) Allah beni böyle yaratmış böyle yaşarım diyor. Ama bu yeniden yorumlama işi de biraz modern çağa uydurma gibi olur (dinler dogma oldukları için açık olan bir şeyin yeniden yorumlanmasına karşı çıkan çok din insanı da var), bir gruba karşı nefret yaratmamak ve toplumun kaynaşmasını sağlamak amacıyla yapılması gerekir (yapılır belki ileride). Yoksa özellikle Hristiyanlığın ve İslam'ın çağlar boyunca eş cinselliğe bakışı belli aslında bu adam yalnızca o görüşlerin bir yansımasını oluşturuyor.

Sol görüşlü müslümanların hocası diyebileceğimiz İhsan Eliaçık'ın mesela şu şekilde bir röportajı var (lgbti.org yapmış galiba tşk)

Yani orada dediğim şuydu, kimden ne bekliyordun ki?

• evet dogru diyosun ben kimden ne bekliyorum 😅

• Support

Konunun başlığını değiştirdi. Eski Başlık: “diyanet ve lgbti.” Yeni Başlık: “Diyanet ve LGBTİ.”

Şimdi katılın!

Henüz bir hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olup topluluğumuzun bir parçası olun!