Posts by Sensation

  2011 yılında Fransız yapımı olan yönetmeni Celine Sciamma olan film bakalım bize neler anlatıyor


  Yeni ortam, yeni ev, yeni bir sayfa. Bir yere ilk gittiğinizde ya da yeni bir ortama girdiğinizde kendinizi nasıl tanıtırsanız ona göre çevrenizdeki kişiler size etiket atfeder, olumlu ya ada olumsuz önyargıda bulunurlar. Sen böylesin sen şöylesin şunu yapacağını umdum, bunu senden beklemiyordum, insanlar sizden bir şeyler beklemeye başlar. Lauré yeni arkadaşlarına kendini erkek olarak tanıtır ve arkadaşlarıyla oyun oynamaya başlar. Erkek çocukları gözlemler nasıl futbol oynuyorlar, nasıl yere tükürüyorlar, nasıl davranıyorlar kendisini de onları taklit eder o kimliğe bürünür. Elbise yerine kapri giyer, mayo yerine şort giyer kendini tam bir erkek gibi hisseder. Kendini erkek sansınlar diye oyun hamurundan penis bile yapıyor kendine. Kız kardeşini arkadaşlarıyla tanıştırmıyor çünkü kimliğini açık edeceğinden korkar derken bir gün kız olduğu fark edilir kaçar saklanır arkadaşlarından eve gelen arkadaşı üzerine de kız kardeşi olayı anlar kendini erkek gibi tanıtmasını ve artık o da bu durumun bir parçası haline gelir. Kardeşi ile dışarı çıktığında bir gün kavga eder arkadaşı ile ardından dövdüğü çocuk ve annesi eve şikayet için gelir ve lauré’nin annesi durumu anlar arkadaşlarına kendini neden erkek gibi tanıttığını sorar fakat lauré bilmediğini artık bu şeyin bitmesini istediğini onun içinde zor olduğunu söyler. LGBTİ+ bireyler maalesef ki özellikle Türkiye başta olmak üzere sayısız olumsuz durumla karşı karşıya kalıyor buna neden maruz kalıyor suçları ne ki çocuk yaşta anlayışlı olmayan ebeveynleriyle karşı karşıya geliyorlar, kabul edilemiyorlar. Film ne kadar tomboyluğu anlatmaya çalışsa da transseksüel bireylerin çocuk yaşta yaşadığı zorluklara odaklanıyor, empati kurmamıza yardım ediyor.


  Bunu beğendiyseniz benzer bir 3 bölümlük mini dizi Butterfly izleyebilirsiniz.

  renkli günlerimiz olsunnnnbyrk

  sizde en az benim kadar önyargılısınız, affedersiniz yanlış okumuşum dalgınlığıma gelmiş, uydurduğum bir durum da değil olanı diyorum kimle konuştuysam soru cevap yaptıysam onlara dayanarak diyorum tek kendimden çıkarım yapmıyorum. ingilizce konusuna gelecek olursak da demek ki yeterliliğim var ki burslu okuyorum ankaradaa , teşekkürler :S

  Bir gay belli bir yaştan sonra BİSEKSÜEL olabilir mi? Garip duygular içindeyim. Acaba dönüşüm mü geçiriyorum? Benzer süreçler yaşayanlar var mıdır acaba?


  bellli bir yaş değil ortaya çıkması gereken zamanda çıkar, ben kendimi keşfedeli2 yıl oldu olayın derinine baktığımda meğer doğuştan gelmiş ama ben farkında değilmişim demek ki bende lezbiyen olduğum için erkek ilişkilerine ısınamıyormuşum, kabullenme ortaya çıkış senin kendini keşfetme sürecin olabilir, sormak istediğin herhangi bir şey olursa yardımcı olmak isterim :)

  olabilir tabii ki. sonradan gey olan insanlar bile biliyorum. cinsellik akışkandır. gençken heteroseksüel olan biri yetişkinlikte biseksüel birine dönüşebilir. aynı şekilde tersi de mümkün.

  cinsel yönelim olmasın ayrıca yönelim alışkanlık değil a ben gayim biraz hetero takılıyım mevzusu da değil içinde var olan histir yönelimdir, doğtun gelir yani sonradan oluşan bir durum değil sadece baskılamıştır karşına da doğru kişi çıktığında işler rayına oturmuştur, teşekkürler

  İmam hatipte okuyorum ve ailemin zoruyla. Burdaki insanlar biseksüel olduğumu öğrenseler linç ederler. Hem duygusal hem de fiziki olarak. Sadece çok uzak bir şehirdeki arkadaşım biliyor. Benim için çok zor birilerine açıklamak.

  Üzgünüm, anlayabiliyorum seni gerçekten ben de içime attım kabullenemdim, sabret ama ünite geçince rahat edeceksin sadece biraz sabır gerekiyor :)

  Ben ilk sanırım arkadaşıma açıldım Bi müddet kabüllenemedim lezbiyen olduğumu ama kabullenince yakın arkadaşıma açıldım, kendimi tanıyalım 2 yıl oluyor bu yıl da aileme açıldım, annem içime cin kaçtığını söylüyor babam gayet anlayışla karşıladı hemcinsime ilgi duyduğumu şuan anneme karşı çok rahatım kabullenmesi gerekiyor zaman tanıyorum o yüzden ona, umarım sizin de anlayışla karşılar aileniz ve sevdikleriniz, sevdiğiniz kişi :),

  Güzel renkli günlerimiz olsun 💜