Posts by ftmrelated

  Merhaba, trans geçiş süreçleriyle ilgili bilgiler ve bilgilendirici türkçe altyazılı videolara ulaşmak için instagramdaki @transwikiturkey sayfama göz atabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

  Ttrans bireyler hakkında olan ingilizce videolara türkçe altyazı ekleyip kanalımda paylaşıyorum. Destek olmak isterseniz son videomun linkini buraya bırakıyorum. teşekkürler.

  VIDEO

  Merhaba ben trans erkeğim. Birkaç ay içinde hormona başlayacağım için yurttan ayrılmam gerekiyor. Ankara'da uygun fiyata bildiğiniz nerelerde kiralık evler var?(eşyalı olursa daha iyi olur.) Ya da Ankara'da kolej, kurtuluş, sıhhiye taraflarında ev arkadaşı arayan başka trans erkekler/lgbti bireyleri var mı?

  Merhaba ben trans erkeğim. Birkaç ay içinde hormona başlayacağım için yurttan ayrılmam gerekiyor. Ankara'da uygun fiyata bildiğiniz nerelerde kiralık evler var?(eşyalı olursa daha iyi olur.) Ya da Ankara'da kolej, kurtuluş, sıhhiye taraflarında ev arkadaşı arayan başka trans erkekler/lgbti bireyleri var mı?

  Merhaba herkese ben bi trans kadinim ve surece yeni basladigim hastanenin psikiyatri bolumu endokrinoloji bolumune hormon testi ve kromozom testi yazdi ve yaptirdim.Maalesef ikiside hislerimin aksi yonunde cikti ve endokrinoloji bolumu doktoru bu durumun psikolojik oldugunu soyleyip psikiyatriye yazi yazdi.Bu hormon terapisine hic basliyamayip hic ameliyat olamayip omur boyu mutsuz kalicagim anlamina mi geliyor suanki durumda cunku sureci basladigim hastane mahkemeninde hormon testlerini falan gormek isteyebilecegini soyledi.Bilen biri varsa lutfen cevapliyabilirmi

  Trans yapıda olmak beyinle alakalıdır. Hormon ve kromozomlarla alakali değildir. Zaten xx kromozom çıksan direkt biyolojik olarak kadın olurdun hormon tedavisine ihtiyacın olmazdı. Doktorun muhtemelen işini bilmiyor. Önce psikiyatri de gözetim altına girmen lazım ondan sonra endokrinoloji bölümüne testler için yollanıyorsun. Hacettepe çapa 9 eylül gibi hastanelere ulaşımın varsa bunlardan birine gitmen daha sağlıklı olur.

  Bu haftanın konusu: Sterotype

  Öncelikle sterotype nedir onu açıklayayım. Sterotype belli grubun üyelerine yönelik sabit, aşırı basitleştirilmiş, aşırı genelleştirilmiş, kişilerin bireysel özelliklerini göz ardı eden ve hepsine ortak özellikler yükleyen, çoğunlukla ön yargılı bir kanıdır. Şimdi bunun LGBT ile alakası ne diyeceksiniz. Cinsiyet kalıpları üzerindeduracağım. Biliyorsunuz ki Türkiye bu konularda baya katı ve kapalı fikirli. İnsanları kolaylıkla yargılayan bir toplumuz. Bu yüzden insanlara etiket yapıştırmayı çok severiz. Bir kadının saçı kısa diye hemen lezbiyen, erkek fatma yakıştırması yapılır. Lezbiyen olmak kötü değil ama öyle olmayan bir kişiye öyle denilmesi de hoş değil. Aynı şekilde uzun saçlı ya da bakımlı her erkek de gay değildir. Cinsel yönelim ya da cinsel kimlik saçın uzunluğuyla alakalı değildir. Renklerin de cinsiyeti olmadığı gibi. Pembe kız rengi olmadığı gibi mavi de erkek rengi değildir. Her şeyi cinsiyetleştirmeyi çok seviyoruz malesef. Kimseyi, sadece kalbine bakarak kabullenemiyoruz. Onun dışında diğer tüm şeylere diyecek bir lafımız var ama. Diyeceğim şu dur ki; basmakalıplara uymanızı gerektirecek hiçbir şey yok. O ne der, bu ne der diye dert etmenize gerek yok. Hayat sizin hayatınız. Kötü bir şey yapmıyorsunuz. Eğer bu kötü bir şeyse pişman olacağım hiçbir şey yapmadığımı bilerek öleceğim.