Posts by The King of Sodom

  Her ne kadar yansıtılmıyor olsa da kalenin içten fethedilmesi gibi bir arap milliyetçiliği de söz konusu olabilir

  örneğin, "arapça" cennet'te herkesin arapça konuşuyor olacağı, "haca gitmek" turizm ve ticaret olarak araplara kazanç sağlaması...


  Geçtiğimiz günlerde izlediğim bir videoda Hz Ebubekir, Hz Ömer, Hz Osman ve Hz Ali'nin de Hz Muhammed'in peygamber olmadığını bildikleri iddia ediliyordu. Kuran'da en fazla 4 kadın ile evlenin dendiği halde Hz Ebubekir, Hz Ömer ve Hz Osman 8 ile 12 kez arası bir evlilik gerçekleştirmiş. Aynı şekilde Hz Muhammed'in torunu Hz Hüseyin de 100 civarında bir evlilik gerçekleştirmiş. Sence Hz Muhammed peygamberse ve Kuran da Allah tarafından gönderildiyse ve açık şekilde belirtilen bir konunun dışına neden çıktılar?


  Bir de 100 kez evlilik gerçekleştirdiği iddia edilen torunu Hz Hüseyin hakkında şu şekilde bir hadisi var..


  İbni Mes'ud (ra) rivayet ediyor. Resulullah (asm) buyurdular: "Hasan ve Hüseyin cennet gençlerinin efendisidir."


  Tevrat ve Kuran'da geçen bazı konuların sümer tabletlerinde geçtiği de iddia ediliyor

  o zamanki insanın eşsiz zekası da denebilir aslında, bize bir çok konu saçma geliyor

  4 büyük semavi dine bakıldığında hep önceki din kabul edilerek bir önceki dinin dezenformasyona uğradığı iddia ediliyor

  bu şekilde bir önceki dine inanan insanların bir kısmının da kazanılmasını sağlama amacı taşınıyor olabilir.

  yani temel tümüyle değiştirilmiyor, var olan bir temel üzerinde devam ediliyor.  yani, örneğin kutuplarda gece ve gündüzler altı ayı bulabiliyor, kutuplarda yaşayan insanlar kime ve neye göre namaz kılıp oruç tutmalı?

  ülkemiz şartlarında, genel anlamda cinsiyetsiz tuvaletleri pek mümkün görmüyorum

  abdest almak isteyen bir hacı, çocuğunun altını değiştirmek isteyen bir kadın ve bir eşcinselin aynı tuvalet kuyruğunda sıra beklediğini düşünsenize?

  Peygamber diye ortaya çıkanların bazılarının şarlatan, dolandırıcı ... bazılarının da içinde bulundukları toplumu refaha, daha iyi şartlarda yaşama ve adaletsizlikleri ortadan kaldırmak için ortaya çıktıklarını düşünüyorum.

  adil olmak devamlı çoğunluğun dediğiyle olmuyor, azınlık haklarının da korunması gerekir

  eğer çoğunluğun kararını uygulayacaksa faşist bir sistemin ötesine geçemez, vicdanın tanımlanmasını sağlayacak bir merci olmadığı ve aldatılmaya müsait olacağı için vicdanlı bir yapay zeka algoritmasının da mümkün olacağını sanmıyorum. Arya Stark

  evet, kısacası Stephen Hawking gibi yapay zekayı tehlikeli ve güvenilmez buluyorum. Arya Stark


  Üzerinde fazla düşünmedim ama birlikte şu sorulara yanıt arayabiliriz...


  1. yapay zeka doğru veya yanlışı neye veya kime göre ayırt edip karar verecek?

  2. eğer çoğunluğa göre karar verecekse ya çoğunluk aldanmış ya da aldatılmışsa?

  3. eğer ferdi davranıp veya önceki örneklerle çakıştığı için bir sonraki çoğunluğun doğru bulduğu ve uygulaması gerekeni yanlış bulup uygulamazsa?

  4. insanı dünyaya... kısacası evrene karşı bir düşman, bir virüs olarak görüp yok etmeye yönlenirse?

  5. yapay zeka üçüncü bir kişilerin kontrolüne geçerse, örneğin yargıda... yapay zekanın karar verip vermediğini nereden bileceğiz?

  6. yapay zeka kestirilemeyen bilgiler, örneğin yalan söylemeyi veya aldatmayı öğrenmeye ve uygulamaya kalkarsa?


  şunu da eklemek isterim ki insan bir konuda karar verirken yapay zeka gibi sadece öğrenmeye dayalı karar vermiyor

  insan karar verirken duygular, hisler, içinde bulunduğu zaman, biyolojik yapısı, olasılık, oluşan şartlar ve ortam gibi bir çok etkene dayanarak karar veriyor

  belli bir konuda sonuca ulaşmaya kalkarken belki yapay zeka örneğin bir hesap makinesı gibi insandan daha hızlı, hatasız ve kesin bir sonuca ulaşabilir ama genel anlamda Stephen Hawking'in dediği gibi insanlığın sonunu bile getirebilir.

  Bazı konularda mümkün...


  İngiliz teknoloji firması DeepMind tarafından geliştirilen ‘AlphaZero’ adlı yapay zeka programı, 4 saatte öğrendiği satranç oyununda ‘şampiyon’ unvanına sahip olan rakibi ‘Stockfish 8’ adlı programı yenmeyi başarmıştı.


  2014’te arama motoru Google’ın satın aldığı DeepMind’in geliştirdiği program, 100 maçlık yarışta rakibine açık ara fark attı. Yerel basında çıkan haberlerde, sadece oyunun temel kuralları öğretilen AlphaZero, bin 500 yıllık satranç tarihinde hiçbir insanın aklına gelmeyen hamleler gerçekleştirerek birincilik tahtına oturdu.


  İngiliz satranç şampiyonu Simon Williams, yapay zeka programının zaferiyle ilgili yaptığı açıklamada, “AlphaZero satranç dünyasını fethetti, bir anda oyunu çözerek insan ırkını evcil hayvanı haline getirdi” dedi.