Trans Bireyler için Ücretsiz Psikolog

• Merhaba. Ben İstanbul'da yaşayan 18 yaşında trans bir erkeğim. Ailem beni maddi ve manevi açıdan desteklemediği için ücretsiz bir şekilde cinsiyet değiştirme sürecine girebilir miyim merak ediyorum. Eğer mümkünse bunun için ne yapmalıyım? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

• Resmi Gönderi

Merhaba,

Öncelikle forumda daha önce yazdığım şu yazıya göz atmanı tavsiye ederim.

bkz: Cinsiyet Geçiş Sürecinde Yapılması Gerekenler

Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı isen ve Sosyal Güvenlik Sigortan varsa süreci takip eden araştırma hastanelerinin psikiyatr bölümlerine başvuru yapabilirsin. Zaten resmi olarak bir tek onlar bakıyor sürece.

Ameliyat, Heyet masrafları, mahkeme masrafları ve kimlik bilgilerinizin değişeceği tarihe kadar olan hormon ilaçlarını ise maalesef SGK karşılamamaktadır.

Erkekten kadına cinsiyet geçiş sürecinde ise bazı ilaçları devlet karşılamaktadır.

Bu problem bazı ilaçların SGK sisteminde cinsiyete tanımlı olarak çıkmasından kaynaklı. Bize özel bir durum değil yani.

Ameliyat konusuna gelecek olursak inanılmaz bir bilgi eksikliği var. Bazı ameliyatlarını SGK karşılayabilir fakat bu hastaneden hastaneye bile değişen kimsenin emin olamadığı bir konu. Ameliyat olacağın hastane ve doktorlar ile görüşmen gerekli. ANCAK Bu ameliyatları Türkiye'de olmanızı pek tavsiye etmem. Vaka çok az ve tecrübeli doktor bulmak biraz zor.

Şimdi katılın!

Henüz bir hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olup topluluğumuzun bir parçası olun!