Sizce okullarda cinsellik ile ilgili eğitim verilmeli mi?

• Eşcinsellik yönünden verilebilir bence cinsellik zaten toplumun her yerinde konuşuluyor duyuluyor :)

Ayaklarımı yerden kesecek bir mutluluk istiyorum dedi,

Bir gün boynunda asılı bir iple bulduk.

:rolleyes:

• Kullaktan duyma bilgiler yerine Ortaöğretimde rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar tarafından sunulabilir.

Çocuklara doğru zamanda ve uygun bir şekilde cinsel eğitim vermek, istismarı önleyici kanalların başında gelmektedir.

• Cinsel bilgileri 9 yaşındaki yeğenim bile biliyor artık çizgifilmler de bile cinsel sahneler var. Cinsel bilgi yerine tacizcilerden nasıl korunur bilgisi verilse fenal olmaz. Yüzlerce çocuk istismara uğruyor ve söylemekten korktuğu kendini savunmayı bilmediği için piskolojik yaralar alıyor. İlk okulda bile verilebilir bu eğitim "biri size siz istemeden dokunursa ne yaparsınız, elinizdeki telefonu oyundan başka tacize dair delil toplamak için nasıl kullanırsın" gibi. Geçen yurtta üniversiteli kızı taciz etmişler 1 hafta sonra ağladığı için öğrendiler ama delil yok diye adama bişey yapılamadı. Halbuki kız 1 haftadır taciz edeni kayıt altına alsaydı bir daha yaklaşırsa dava etmekle tehdit etseydi yada direk dava etseydi şimdi adam içeride kız da rahat rahat geziyor olurdu, adam elini konulu sallaya sallaya öğretmenlik yapıyor kız ise iftira attı diye hor görülüyor. Saçmalık

• Türkiye'de yaşıyoruz. Eğer pedagojik destek ile birlikte doğru yaş grubuna, doğru bilgiler verilecekse verilsin. Fakat ülkemiz bu tarz konularda genele yönelik düşündügümüzde "tutucu" olduğundan zor gibi görünüyor.

• Yabancı ülkelerde veriliyor diye biliyorum. Yanılıyor olabilirim. İsveç, Danimarka, Almanya, Fransa, Belçika, Bulgaristan, Çekya, Estonya, Finlandiya, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İtalya, İzlanda, Lüksemburg gibi ülkelerde veriliyor. Bu ülkelerde çouğunlukla zorunlu veya derse katılan öğretmenlerin seçimine bırakılmış şekilde. Bazı ülkelerde ise sadece cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kürtaj, çocukların kökeni, doğum gibi konular işleniyor.

Bence zorunlu hale gelmeli. Birçok konuda çocuklar eğitilmeli. istismarın önüne geçilmiş olur. Hiç olmadı kulaktan dolma yanlış bilgilerin önüne geçilmiş olur. Ben internet sayesinde öğrendim açıkcası ve benim için çok geç oldu...

• Ülkemizde de veriliyordu ben ilkokula giderken bu konularla ilgili konuşmalar yapılıyordu fakat o kadar üstü kapalı ki. Bu yüzdendir ki çocuk aldırma oranının yüksek olduğu bir ülkeyiz. Bazı inançlardan dolayı bu durum gizli bir bilgiymiş gibi tutulmaya devam ediliyor. Özellikle ülkemizde " kızlık " gibi saçma bir şeyin var oluşu ve kutsal kabul edilişi taciz ve tecavüze uğrayan kızlarımızın ömür boyu kendilerinde saklı kalmasını bile sağlıyor. Eşcinselliğe ne zaman sıra gelir onu bile bilmiyorum. Yurt dışında eşcinsellik ve ilişkiden korunma konuları her yıl işleniiyormuş özellikle amerikada. Bilinçli toplum ülkenin ferahı için en önemli etken olması lazım.

• Sizce okullarda cinsellik, cinsiyet kimlikleri & cinsel yönelimlerle ilgili eğitim verilmeli mi?

Normal olanı verilmesi tabiki ama bizim ülkede mevcut yönetimin verecegi eğitim cinsellik kötüdür kendinizi kariniza kocaniza saklayın falan diye zirvaliklar olacaktır. genç kizlar bekar kalmamali diye de ek broşür yaparlar hatta. Bu mevcut sistemde verilmemesi daha uygun olur. Bu konularda aile ve gençleri bilinçlendirecek sivil toplum kuruluşları artmalı ondan ziyade. Özellikle cinsel yönelim ve esitlikleri hakkında

" Hiçbirşey rastlantı değildir!" sm

Şimdi katılın!

Henüz bir hesabınız yok mu? Şimdi kayıt olup topluluğumuzun bir parçası olun!