Yurtdışına Nasıl Gidebilirim?

• Merhaba ben 19 yaşında bir trans kadınım.Bu ülkede zaten yaşam zor ameliyat olduğum zamanki halimle daha çok ayrımcılıkla karşılaşıcam.O yüzden bu berbat ülkeden kurtulup kanadaya nasıl yerleşebilirim.Derslerimin kötü olması en kötü dezavantajım. Öğrenci değişimiylede yurtdışına yerleşip orda kalmak istiyorum ne yollarla giderim öğrenci değişimi olması için kaç puan gerekiyor falan hepsini öğrenmek istiyorum

• Erasmus öğrenci değişim programı, yükseköğretim kurumlarının iş birliğini, öğrenci ve akademisyenlerin kısa süreli olarak bu iş birliği çerçevesinde farklı ülke ve üniversitelerde deneyim kazanmasını teşvik eden Avrupa Birliği projesidir. Bu program kapsamında bir ülkeye gidilip iltica edilebiliyor mu bir bilgim yok ama eğer puanınız yetmezse eğitiminizi tamamladıktan veya bir yerde belli bir süre çalıştıktan sonra da iltica edebilirsiniz. İltica etmek için vize almanız, vize almak için de belli bir süre sigortalı çalışıyor olmanız ve bankada belli bir paranızın olması gerekiyor. Edanur

• Mrb, canadadaki LGBTQ orgutleriyle ilestisime gecin. Canadannin konsolosluk bolumden de Bilbao alabilirsiniz. Dersleronizin iyi olmasina gerek yok. Canadadaki okullarla irtibata gecin basvurunuzu yapin okulara. Size tavsiye edebilicegim iki Multeci group var Capital Rainbow Refuge ve Rainbow Haven New Beginars a facebook uzerinden ulasabilirsiniz.

• Açtığınız konuları gördüm, çok zor şeyler yaşıyorsunuz. Muhtemelen ben de aynı şeyleri yaşayacağım. Elimden bir şey gelmediği, konu hakkında bilgi sahibi olmadığımdan bir şey yazamadım. Gerçekten zor bir süreç, başarılar ve sabır dilerim size öncelikle.

Eğer ki dersleriniz iyiyse, iyi bir meslek edinirseniz iyi bir gelir de elde edersiniz. Böylece ameliyatlar için, yurtdışında yaşamak için gerekli parayı elde edersiniz. Hatta mesleğinizde yükselirseniz yurtdışında yaşama şansınız da var ama hiçbir şeyiniz yokken gitmeniz zor. Hatta üniversite okurken de yurtdışına gitme olasılığınız var. Mesela tıp uzmanlık sınavı olan TUS yerine USMLE'ye hazırlanırsanız uzmanlığınızı ABD'de yaparsınız, ABD'de çalışırsınız. Eksiğim, yanlışım olabilir ama bunun gibi sınavlar başka bölümlerde de vardır.

Kısacası siz şimdiden yurtdışına çıkmayı değil, iyi bir üniversite kazanmayı hedefleyin derim. He zaten ailenizin geliri iyiyse, yurtdışında sizi yaşatıp bir meslek edinmenizi, dükkan vs. açmanızı sağlayabilirse ne ala.

• Merhaba ben 19 yaşında bir trans kadınım.Bu ülkede zaten yaşam zor ameliyat olduğum zamanki halimle daha çok ayrımcılıkla karşılaşıcam.O yüzden bu berbat ülkeden kurtulup kanadaya nasıl yerleşebilirim.Derslerimin kötü olması en kötü dezavantajım. Öğrenci değişimiylede yurtdışına yerleşip orda kalmak istiyorum ne yollarla giderim öğrenci değişimi olması için kaç puan gerekiyor falan hepsini öğrenmek istiyorum

Merhaba Eda. Kanada ya gidebilmek için bir yol buldun mu ? Eğer bulamadıysan benimle iletişime geç.